DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

A keby sa médiá viac venovali detailne výroku Ústavného súdu (týkajúci sa zákona o zákaze zisku zdr. poisťovní pozn.), tak on napáda len techniku, akou to bolo pripravené vtedy v roku 2007. Čiže nespochybňuje samotnú myšlienku, že zdravotné poisťovne, ktoré naozaj prijímajú z verejných zdrojov, tzn. zo zákona, prostriedky...Tzn., že sa nespochybňuje tento fakt.

Peter Kažimír vs. Jozef Kollár - 16.04.2012
Nepravda

Z rozhodnutia Ústavného súdu vyplýva, že problém novely zákona o zákaze zisku zdravotných poisťovní sa netýkal len techniky akou bola novela v roku 2007 pripravená. Z rozhodnutia naopak vyplýva, že Ústavný súd spochybnil aj samotnú myšlienku, že by zdravotné poisťovne nemali prijímať z verejných zdrojov žiadne prostriedky. Výrok teda hodnotíme ako nepravdivý.

Peter Kažimír hovorí o novele zákona z roku 2007, ktorá pochádzala z dielne bývalého šéfa rezortu zdravotníctva Ivana Valentoviča (Smer). Novela prikazovala zdravotným poisťovniam vracať všetok svoj zisk späť do systému zdravotníctva. Novela bola napadnutá v roku 2008, kedy 49 vtedajších opozičných poslancov podalo na Ústavný súd námietku, v ktorej tvrdili, že novela zákona nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a znamená obmedzenie práva na slobodu podnikania. Medzi vtedy opozičnými poslancami, ktorí podnet podpísali, bola aj Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská (všetci SDKÚ), Zsolt Simon, Tibor Baštrnák (obaja Most–Híd), Pavol Hrušovský či Mária Sabolová (obaja KDH). Výhrady mala aj Európska komisia.

Ústavný súd dňa 26. januára 2011 nakoniec rozhodol, že v návrhu zákona o zisku zdravotných poisťovní došlo k zásadnému obmedzeniu majetkových práv súkromných (neštátnych) zdravotných poisťovní, ktoré má charakter núteného obmedzenia vlastníckeho práva týchto zdravotných poisťovní, resp. ich akcionárov formou zásadného obmedzenia ich možnosti disponovať s vlastnými akciami ako majetkovými hodnotami. V rozhodnutí sa ďalej uvádza, že došlo k ústavne neakceptovateľnému zásahu do základného práva súkromných (neštátnych) zdravotných poisťovní podnikať podľa čl. 35 ods. 1 ústavy vo sfére verejného zdravotného poistenia a došlo k ústavne neprípustnému zásahu do generálneho princípu právneho štátu vyjadreného v čl. 1 ods. 1 ústavy, ktorého súčasťou je tak princíp právnej istoty, ako aj princíp proporcionality. Nález Ústavného súdu je možné si prečítať TU.


Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2012
success
error