DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Krajcer

SKOK!

Náš program bol opätovne viacerými nezávislými inštitúciami vyhodnotený ako najlepší.

Lucia Žitnanská, Béla Bugár, Daniel Krajcer - 26.03.2012
Pravda

Analýzou a hodnotením volebných programov politických strán sa zaoberalo viacero inštitúcií z rôznych oblastí, pričom  program strany Sloboda a solidarita ako najlepší program hodnotili organizácie INESS, Trenkwalder a Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku.

INESS - Inštitút ekonomických a sociálnych analýz zverejnil 1. 3. 2012 hodnotenia volebných programov deviatich politických strán kandidujúcich do tohtoročných volieb. Ako vyplýva zo správy "INESS známkoval volebné programy" (.pdf), spomedzi hodnotených politických strán sa najlepšie umiestnila strana Sloboda a solidarita so šiestimi bodmi. Hodnotené boli programy strán v oblastiach verejných financií, podnikateľského prostredia a zamestnanosti a zdravotníctva.

Personálna agentúra Trenkwalder hodnotila volebné programy deviatich politických strán z pohľadu potrieb trhu práce (.pdf). Strana SaS predbehla svojich bývalých koaličných partnerov a so ziskom 1015 bodov z 1700 možných referenčných bodov sa umiestnila v celkovom hodnotení na prvom mieste. Strana sa však neumiestnila na prvom mieste vo všetkých čiastkových hotnoteniach.

Centrum pre práva občanov Via Juris skúmal volebné programy strán v otázke súdnictva. Zo správy vyplýva, že strana SaS venuje najviac priestoru zo všetkých strán vo svojom programe personálnym a inštitucionálnym aspektom justície a disciplinárnej zodpovednosti. Výsledkom šetrenia nie je vyjadrenie, ktorá strana má "najlepší" program.

Health Policy Institute hodnotilo programy strán z pohľadu ich boja proti korupcii v zdravotníctve. Strana SaS sa umiestnila s 28 bodmi z 50 na druhom mieste za KDH.

Spoločnosť pre otvorené Informačné Technológie sa obrátila na kandidujúce strany listom so žiadosťou o zistenie ich stanoviska ohľadom otvoreného softvéru. Podľa organizácie bola odpoveď SaS v úplnom súlade s ich vlastnými názormi a jednoznačne podporuje agendu otvoreného softvéru.

V oblasti zdravotníctva umiestnil suverénne na prvú priečku volebný program SaS (23 bodov z 50 možných) Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku: Kvalitu programov meral prostredníctvom desatora opatrení, ktoré je podľa inštitútu nevyhnutné implementovať v slovenskom zdravotníctve. 

Volebný program SaS bol niekoľkými vyššie uvedenými inštitúciami hodnotený za najviac korešpondujúci s ich presvedčením, z ich pohľadu teda najlepší. Ako taký teda môžeme považovať výrok Daniela Krajcera za pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2012
success
error