DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

A ja osobne som bol vypovedať na polícii, bolo tam vtedy vypovedať niekoľko desiatok, ak sa nemýlim, približne 30 poslancov, k týmto spomínaných šumom, že údajne malo byť ponúknutých 300 tisíc euro za jeden hlas v prospech Dobroslava Trnku. Polícia tento prípad uzavrela s tým, že citujem, "skutok sa nestal".

Ivan Mikloš, Jozef Kollár, Peter Kažimír - 27.02.2012
Pravda

Topky.sk (24.februára 2011):
Polícia dnes začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu podplácania pri voľbe generálneho prokurátora. Dôvodom sú informácie, ktoré zazneli na zázname rozhovoru medzi predsedom SaS Richardom Sulíkom a podnikateľom Mariánom Kočnerom. Agentúre SITA to oznámila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Dodala, že vecou sa zaoberá Úrad boja proti korupcii. Sulíka podľa záznamu o korupčnej ponuke informoval poslanec, ktorého nazýva Ďuro.


Kupovanie poslancov v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora sa prešetrovalo už v roku 2011. V tomto čase mali poslanci vypovedať na polícii. Približne koľko poslancov vypovedalo, overiteľné nie je. V článku SME sa uvádza len to, že jediný poslanec, ktorý odmietol vypovedať bol Peter Muránsky. Podľa článku však ani jeden z poslancov nič nepovedal. V Drobovej výpovedi v uznesení o zastavení stíhania, ktoré policajné prezídium poskytlo SME na základe infozákona sa rovnako píše, že: „Žiadnymi relevantnými informáciami k vyšetrovanej veci nedisponuje, ide len o kuloárne reči." 

Aktualne.sk (17. mája 2011):
Len deň pred opakovanou tajnou voľbou generálneho prokurátora Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že polícia už 9. mája 2011 zastavila trestné stíhanie týkajúce sa podozrenia z kupovania hlasov poslancov pri minuloročnej novembrovej voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Polícia stíhanie zastavila z dôvodu, že skutok sa nestal.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error