DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Krajcer

SKOK!

Ja som tiež všeličo počul,ale pokiaľ vychádzate zo zákona, tak presné znenie zákona je také, že povinnosť oznámiť spáchanie trestného činu máte viete kedy? Keď sa to dozviete hodnoverným spôsobom.

Daniel Krajcer, Mikuláš Dzurinda, Ján Figel, Marek Madaric - 27.02.2012
Pravda

V § 340 Neoznámenie trestného činu Trestného zákona sa píše:

"Kto sa hodnoverným spôsobom dozvie, že iný spáchal zločin, na ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej desať rokov, alebo niektorý z trestných činov korupcie uvedených v treťom diele ôsmej hlavy osobitnej časti, a taký zločin alebo trestný čin neoznámi bez odkladu orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru, alebo namiesto toho, ak ide o vojaka, svojmu nadriadenému alebo služobnému orgánu, a ak ide o osobu vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone väzby príslušníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Tvrdenia D. Krajcera potvrdzuje aj vyjadrenie právničky Transparency International Slovensko Zuzany Bukvišovej v denníku SME 6. apríla 2010:

Treba vždy zvážiť, či sme sa o korupcii dozvedeli hodnoverne. Ak len niečo tušíme a nemáme to overené, nemáme povinnosť oznámiť to," vysvetľuje právnička Zuzana Bukvišová z právnej protikorupčnej poradne Transparency International Slovensko.


Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error