DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Chcem povedať ako predseda klubu Slobody a solidarity, že v noci, keď bola myslím 12 alebo 14 hodín odvolávaná Iveta Radičová z postu premiérky, a ten návrh na odvolanie ste predložili vy, pán kolega, Smer-sociálna demokracia, tak každý, kto si pustí zo záznamu vystúpenia poslancov SaS v rozprave k odvolávaniu Ivety Radičovej, tak mu musí byť nad slnko jasné, že klub SaS do poslednej nohy, do posledného poslanca podporoval Ivetu Radičovú a nakoniec v raňajších hodinách, vy ste niekedy ráno o pol ôsmej, keď konečne po celonočnej rozprave prišlo k hlasovaniu, všetci naši poslanci zahlasovali proti návrhu na odvolanie Ivety Radičovej.

Ivan Mikloš, Jozef Kollár, Peter Kažimír - 27.02.2012
Pravda

Na podnet opozičného Smeru a za podpory poslancov zo SNS bola  13. septembra zvolaná 23. schôdza, kde sa mala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) zodpovedať poslancom Národnej rady SR. Opozičným poslancom sa jej na mimoriadnej schôdzi nakoniec nepodarilo vysloviť nedôveru. Za návrh Smeru-SD a SNS hlasovalo 69 poslancov zo 147 prítomných, na vyslovenie nedôvery bolo pritom potrebných aspoň 76 hlasov.
Podľa TASR, ktorá mapovala priebeh 12 hodinového odvolávania Ivety Radičovej, sa v diskusii k návrhu na odvolanie šéfky kabinetu Richard Sulík vyjadril, že strana Sloboda a solidarita stojí za premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) a vládnuť bude len s ňou. Pripustil, že vládna koalícia čelí mnohým problémom, no snaží sa ich riešiť a na rozdiel od bývalej vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa usiluje konať otvorene. Práve väčšia transparentnosť je podľa Sulíka zásluhou aj premiérky Radičovej. "Iveta Radičová vniesla novú politickú kultúru minimálne v oblasti transparentnosti a slušnosti. Tento primát jej nezoberiete," odkázal Radičovej kritikom zo Smeru-SD. Z hlasovania poslancov 23. schôdze za stranu SaS rovnako vyplýva, že ani jeden zo vtedajších poslancov strany nepodporil návrh na vyslovenie nedôvery premiérke. Výrok Jozefa Kollára preto hodnotíme za pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2012
success
error