DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Musíte vedieť o tom, že posledný náš súboj bol opäť na výbore pre financie a rozpočet niekedy v septembri a veď to sú témy, ktoré v zásade v čase prípravy nezaujímajú médiá, ale ako vidieť, ta výmena názorov je jasne zdokumentovaná, to znamená, šéf projektu pán štátny tajomník Juraj /nezrozumiteľné/ je arogantný, sebavedomým spôsobom prezentoval všetko bude na mieste. V septembri nemali ani jasné, kde bude finančné riaditeľstvo sedieť v Bratislave.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 20.02.2012
Neoveriteľné

Pravdou je, že aktuálne problémy v daňovej správe sa Peter Kažimír snažil riešiť spolu s Výborom pre financie a rozpočet už 16. februára, kedy sa poslanci zhodli na tom, že je dôležité už v piatok uskutočniť poslanecký prieskum v jednom z bratislavských úradov.  

Podpredseda strany Peter Kažimír upozornil, že vzhľadom na aktuálne fungujúci systém vratiek DPH môžu stovky zamestnancov daňovej správy porušovať zákon. K žiadosti o poslanecký prieskum aj preto pripojil zoznam otázok, na ktoré by mali predstavitelia finančnej správy zodpovedať.
Kažimír sa v súvislosti s odvodovo-daňovou reformou spomína v článku zo dňa 19. mája 2011, kedy sa reforma z dielne Ivana Mikloša dostala do parlamentu na prerokovanie. Na margo pripomienok vyhlásil, že: "Pre nás je neprijateľné, aby v čase 14-percentnej nezamestnanosti, rastúcej inflácie a zaťažovania domácnosti vyššími výdavkami, mali títo ľudia nižšiu životnú úroveň cez zvýšené odvody. Tiež nesúhlasíme s dopadmi napríklad rodiny, kde sú živiteľmi živnostníci alebo dohodári, ktorí sú zároveň často aj zamestnancami." Následne však pripomenul, že počas vládnutia ľavičiarov na ministerstve financií pracovali na projekte UNITAS, ktorý mal zjednodušiť a zefektívniť výber daní a odvodov. Tú časť reformy, kde sú teda obsiahnuté aj tieto kroky, by podporili. Tie sú však podľa Kažimíra začlenené do takých opatrení, ktoré už podporiť nechcú a nemôžu.
Aký postoj teda zaujal bývalý štátny tajomník rezortu financií po prijatí zákona a či ohľadne toho prebehla aktívna diskusia na výbore, overiteľné nie je. V každom prípade, z dokumentov Výboru financií a rozpočtu zo septembra 2011 nijako nevyplýva, že by výmena názorov bola jasne zdokumentovaná.
 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2012
success
error