DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Druhý príklad, cesta medzi Oravou a Kysucami. Opäť cesta bola odovzdaná za nás v roku 2008 alebo 2009 si nepamätám, opäť prišli a pýtali 16 miliónov eur. Bez akéhokoľvek súdneho rozhodnutia ministerstvo dopravy vyplatilo teraz v decembri podpísanú zmluvu na 16 miliónov doplatok, už 9,1 milióna eur doplatili.

Jan Figel vs. Robert Fico - 23.01.2012
Pravda

Otvorenie cesty Nová Bystrica - Oravská Lesná bolo 10. novembra 2008.


SITA z dňa 13. januára 2012: "Podľa obsahu dohody zhotoviteľ cesty z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej s pôvodnou zmluvnou cenou 75 mil. eur po tom, čo koncom roka 2009 odovzdal komunikáciu do užívania, žiadal od cestárov ako investora doplatiť dlžnú sumu vo výške 16,2 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty.
Združenie firiem Strabag, s.r.o., Skanska BS, a.s. a ZIPP Bratislava, spol. s r.o. zároveň podalo v lete 2010 voči objednávateľovi prác žalobu na Okresnom súde Bratislava II o zaplatenie 5,6 mil. eur. Zmluvné strany sa koncom vlaňajška napokon dohodli, že Slovenská správa ciest zaplatí združeniu takmer 14 mil. eur. Po vyplatení tejto sumy sa zhotoviteľ stavby zaviazal stiahnuť žalobu."
Podpísanú dohodu o urovnaní môžete nájsť TU.

Ministerstvo dopravy k tejto veci uvádza"SSC ani ministerstvo dopravy neobjednávalo žiadne práce navyše, všetky boli vykonané v roku 2009 počas vlády Fica. Robert Fico by si mal spomenúť, keď v roku 2009 spolu s pánom Blanárom (Jurajom, predseda Žilinského samosprávneho kraja, pozn. red.) slávnostne strihal pásku pred voľbami do VÚC, ale faktúry zaplatiť zabudol a Slovensku nechal sekeru takmer 16 miliónov eur," uviedol hovorca rezortu dopravy."

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2012
success
error