DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Miškov

SKOK!

Ja by som v prvom rade chcel povedať, že ona bola problémom (nominácia Anny Bubeníkovej do pozície šéfky Fondu národného majetku, pozn.), veď to bolo aj medializované. My sme na koaličnej rade vyjadrili námietku proti tejto nominácii, ale na základe prehlásenia pána ministra financií Ivana Mikloša, že preberá politickú zodpovednosť za túto nomináciu, tak som tu nomináciu predložil do vlády.

Juraj Miškov vs. Daniel Lipšic - 16.01.2012
Neoveriteľné

Zdroj: 15:33 | 8.1.2012 | TASR

Podľa aktuálne.centrum.sk "Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš v tejto súvislosti pripomenul, že SaS pri zostavovaní vlády v roku 2010 súhlasila s nomináciou Bubeníkovej na post šéfky FNM. "Dôkazom je, že pán Miškov predložil tento návrh na rokovanie vlády, zdôraznil minister financií."


Podľa tasr.sk "...SaS už v roku 2010 namietala proti nominácii Anny Bubeníkovej do čela FNM SR, ktorý spadá pod rezort Miškova, a to aj na základe anonymného materiálu. Bubeníková je totiž jedna z aktérok prepisov týchto údajných odposluchov SIS. Šéfkou FNM sa podľa Miškova stala po tom, čo za ňu politickú zodpovednosť prebral minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). "Pre mňa to bol dôvod na to, aby som materiál s tou nomináciou mohol predložiť do vlády," uviedol Miškov." 

Ku samotným výhradám SaS voči Bubeníkovej z roku 2010 sa na svojom blogu vyjadril priamo Ivan Mikloš:

"Keď sme Annu Bubeníkovú navrhli na pozíciu predsedu Výkonného výboru FNM, prišiel za mnou Richard Sulík a upozornil ma na „gorilu“. Žiadny text mi neukázal, len mi povedal, že má ísť o prepisy odpočúvania, ktoré ju majú kompromitovať a usvedčovať z korupcie. Sám však povedal, že je to také divoké, že sa mu to ani nechce veriť. Opýtal som sa na to samotnej Bubeníkovej, ktorá o týchto textoch vedela, poprela ich pravdivosť a informovala ma, že na základe „gorily“ bola viackrát vypovedať na polícii a že polícia vyšetrovanie ukončila bez podnetu na trestné stíhanie. 

Aj na základe toho sme trvali na jej nominácii, SaS to akceptovala a minister Miškov predložil do vlády návrh na jej vymenovanie do funkcie šéfky FNM. SaS teda neuplatnila politické veto, ktoré by znamenalo, že by sme museli navrhnúť iného kandidáta."

Podľa Ivana Mikloša súhlasil Juraj Miškov s nomináciou Bubeníkovej tým, že daný návrh predložil na rokovanie vlády (konkludentný súhlas). Juraj Miškov sa na druhej strane bráni a protiargumentuje, že daný návrh predložil až po tom, čo Ivan Mikloš prebral na seba politickú zodpovednosť za predloženú nomináciu. Vyhlásenia jednotlivých aktérov tohoto sporu sa zhodujú na okolnostiach nominácie Bubeníkovej, nie sme však schopný overiť, či Ivan Mikloš doslova uviedol, že za Bubeníkovú preberá plnú politickú zodpovednosť. Výrok tak hodnotíme ako neoveriteľný. 

Dátum zverejnenia analýzy: 15.01.2012
success
error