DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Je tu obrovský priestor spomínaných daňových únikov, Slovensko je druhé najväčšie úniky v celej Európskej únii. To je hovoríme o sume približne miliarda 200, miliarda 300 miliónov eur.

Jozef Kollár, Ivan Mikloš, Peter Kažimír - 12.12.2011
Nepravda

Nepodarilo sa nám nájsť štatistiku daňových únikov naprieč Európskou úniou. Podarilo sa nám však nájsť odhady rozmerov tzv. "čiernej" alebo tiež "šedej" ekonomiky v jednotlivých členských štátoch. Medzi výškou ďaňových únikov a rozmerom "čiernej" ekonomiky existuje priama úmera, keďže "čierna" ekonomika predstavuje nezdanený produkt. Podľa denníka Washington Post, slovenská "čierna" ekonomika v roku 2011 predstavuje zhruba 16% HDP, čo je pod európskym priemerom (19% HDP). Líderom je Bulharsko s 32% HDP. Slovensko je v danom rebríčku spomedzi členov EÚ na 17. priečke.

Čo sa týka absolútnych hodnôt daňových únikov, môžeme priviesť aspoň pár príkladov. Odhaduje sa, že daňové úniky v Grécku predstavujú v roku 2011 až 11 miliárd dolárov. Podľa iných zdrojov táto suma ročne predstavuje zhruba 15 miliárd eur. Grécke ministerstvo financií odhaduje výšku kumulatívnych daňových únikov za posledné roky na 40 miliárd eur. Daňové úniky v Taliansku sa odhadujú na približne 100 miliárd eur ročne. Iný odhad hovorí o sume až 340 miliárd dolárov. Tieto sumy su oveľa vyššie ako Kollárom spomínaných 1,2-1,3 miliardy eur a je veľmi nepravdepodobné, že sa Slovensko nachádza čo len na treťom mieste. Ak by sme tieto hodnoty (ich nižšie odhady) porovnali vo vzťahu k rozmerom ekonomík každej z týchto krajín, v prípade Grećka by nám vyšlo 5% HDP, v prípade Talianska 6,3% HDP a v prípade Slovenska 1,7% HDP. Výrok Jozefa Kollára teda hodnotíme ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.12.2011
success
error