DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Tým vinníkom (toho, že budúca dohoda nemôže byť uzatvorená v rámci zmluv o EÚ, pozn.) je Veľká Británia, takto momentálne je vidieť, pretože z pohľadu svojich záujmov a je úplne jasné, že za tým je regulácia finančných trhov v Británii, ktorá má veľký podiel na ich ekonomike.

Jozef Kollár, Ivan Mikloš, Peter Kažimír - 12.12.2011
Pravda

hnonline.sk (11. december 2011): 

"Vďaka svojmu odmietavému postoju sa Veľká Británia dostáva mimo hlavných hráčov v Európskej únii. Británia odmietla pristúpiť na dohodu o prehĺbení fiškálnej integrácie. Najskôr na ňu bola ochotná kývnuť, ale iba za cenu získania ústupkov od EÚ v oblasti rozhodovania o finančných záležitostiach, ktoré žiadala.
"To, čo sa ocitlo na stole, nebolo v záujme Británie a tak som s tým nemohol súhlasiť. My nie sme v eurozóne, a ja som rád, že nie sme v eurozóne. K eurozóne sa nikdy nepripojíme a nikdy sa nevzdáme suverenity v takej miere, ako to robia iné krajiny," nechal sa po summite počuť premiér David Cameron.

Cameron už pred cestou do Bruselu sľúbil, že neodsúhlasí žiadne reformy, ktoré by išli proti britským záujmom. Hlavný nesúhlas sa týkal prípadných zmien Lisabonskej zmluvy, ale aj daní z finančných transakcií, ktorá by poškodila londýnske finančné centrum City."

TASR (11. december 2011): "Cameron v Dolnej snemovni na svoju obhajobu uviedol, že sa tak iba snaží chrániť britský finančný sektor. Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová totiž chcú zaviesť daň z finančných transakcií, čo Británia vytrvalo odmieta.

Ako vidieť z uvedených príspevkov, ochrana finančných trhov, najmä finančného centra v Londýne, je hlavným dôvodom odmietnutia Veľkej Británie."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.12.2011
success
error