DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Novotný

Šanca

A táto ponuka bola zo stredy, čiže v stredu mal pán Kollár možnosť akceptovať túto ponuku a nechal si ešte 48 hodín na rozmyslenie, kým ju akceptoval a povedal to v piatok po obede. Takže na tom, že lekári majú teraz tieto problémy, nesie rozhodujúcu vinu on a nechcem ho tým obviniť a znovu nechcem eskalovať napätie, ale konštatovať to musím, pretože čo sa týka navyšovania platov, k žiadnemu posunu už nedošlo.

Viliam Novotný, Richar Raši, Marián Kollár, Ivan Uhliarik - 05.12.2011
Zavádzajúce

Je pravdou, že ponuka vlády bola na stole už od stredy 30. novembra 2011. Rokovanie prebehlo aj 1. decembra, no nedošlo k dohode. Nakoniec sa LOZ  v piatok 2. decembra rozhodlo prijať ponuku vlády na zvýšenie miezd, ktorú dostali v stredu (30. novembra). To vyústilo až do podpísania dohody LOZ a Vlády SR 3. decembra. Inými slovami od pristúpenia LOZ k návrhu vlády zo stredy (30. decembra) ubehlo naozaj 48 hodín. 

M. Kollár ohľadom prijatia ponuky vlády zo stredy povedal: „Rozhodli sme sa prijať túto ponuku vlády ohľadom miezd, ale samozrejme jedine za pevných zákonných garancií. Teraz ostáva len na vláde, či to, čo sľúbila, aj splní a či to NR SR aj schváli." (TASR, 2. decembra 2011)

Od stredy do piatku došlo jednej malej no zásadnej úprave, ktoré nakoniec vláda zakomponovala do Memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve. Išlo o garanciu návratu všetkých lekárov, ktorím 30.12 vypršali výpovedné lehoty a ostali tak nezamestnaní.

Ku zmene miezd nedošlo ale vláda pristúpila k požiadavke garantovať návrat všetkých lekárov naspäť do práce. Z pohľadu lekárov tak došlo k dôležitému posilneniu ich práv. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.12.2011
success
error