DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Fedor

SDKÚ-DS

Ja som predstavil vlastne návrh, ktorý je teraz na stole, o ktorom môžme ešte v rámci výboru ďalej podiskutovať, vyprecizovať, ale myslím si, že také dve zásadné veci, ktoré sú obsiahnuté v tomto návrhu, tak sú naozaj zásadného charakteru a posúvajú nás ďalej pri kontrole nad odpočúvaním, či boli legálne alebo nelegálne, to je v prvom rade, ale potom aj či sú odôvodniteľné alebo nie. A táto novela tohto zákona ide v zásade takými dvoma líniami. Po prvé chceme zvýšiť právomoci výboru, ktorý má ako jediný právomoc kontrolovať nasadzovanie odpočúvaní, to je jedna vec a po druhé ale chceme zvýšiť tiež informovanosť alebo právomoci občanov, ktorí sú dotknutí odpočúvaním samotným a keď poviem teda, začnem hovoriť o týchto občanoch, tak sa to bude týkať naozaj všetkých, na ktorých odpočúvanie bolo rozhodnuté, že bude nasadené.

Ivan Uhliarik, R. Procházka-M.Fedor-R. Kalinák - 28.11.2011
Neoveriteľné

Znenie novely, o ktorej hovorí M. Fedor zatiaľ nie je zverejnené, nemôžeme preto výrok overiť. Zhŕňame len doplňujúce informácie M. Fedora, ktoré uviedol pre niektoré médiá.

Plus Jeden Deň (25. november 2011): Po škandáloch s odpočúvaním chce Fedor prikázať úradom informovať ľudí, ktorí boli odpočúvaní. Okrem toho posilní moc parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého je predsedom. Všetky dokumenty o odpočúvaní bude mať len dvojica poslancov a tá bude kontrolovať využívanie techniky, ktorá slúži na odpočúvanie. Mala by mať dvoch členov: jedného z koalície a jedného z opozície.
Pravda.sk (23. november 2011): Návrh, ako situáciu riešiť, je už na svete. Už dávnejšie ho pripravil bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ), ktorý dnes vedie parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. "Predstavím ho v najbližších dňoch, jeho predloženiu zabránil iba nedávny pád vlády.
"Problém je, že výbor, ktorý má kontrolovať nasadzovanie týchto prostriedkov, nemá dosť právomocí," vysvetlil exminister. Jeho návrh preto posilňuje kompetencie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Poverení členovia výboru by po novom mohli nahliadnuť do spisovej dokumentácie, ale aj do žiadostí a dokladov, ktorými sa odpočúvanie zdôvodňuje.
Fedor tiež navrhuje rozšíriť práva občanov, ktorých by štátne orgány odpočúvali. Do pol roka by im to mali oznámiť. "Upovedomení o svojom odpočúvaní by neboli len v tom prípade, keby tak rozhodol sudca," spresnil Fedor.
SITA (24. november 2011): Za krok správnym smerom považuje (Milan Žitný, bezpečnostný expert, .pozn.) pripravený návrh novely zákona o ochrane pred odpočúvaním z dielne šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu Martina Fedora a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Ten by mal zvýšiť kompetencie výboru pri kontrole použitia informačno-technických prostriedkov a zlepšiť informovanosť ľudí o využití týchto prostriedkov. Žitný však po prevalení kauzy s odpočúvaním novinárov považuje návrh za slabú náplasť.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2011
success
error