DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Máme výpadok (v rozpočte pozn.) v najlepšom 600 miliónov eur.

Ivan Mikloš vs. Peter Kažimír - 07.11.2011
Zavádzajúce

Peter Kažimír pravdepodobne použil ako zdroj rozhovor s Jurajom Valachym, analytikom Tatra banky, uverejnený na portáli aktuality.sk dňa 9. októbra 2011 (samotnú analýzu sa nám bohužiaľ nájsť nepodarilo). Analytický tím Tatra banky prognózuje rast slovenskej ekonomiky v budúcom roku len vo výške 1% (o 2,4% menej než rast, s ktorým počítal návrh štátneho rozpočtu). Podľa Juraja Valachyho by takýto rast v porovnaní s rastom, s ktorým počítalo ministerstvo financií, znamenal v štátnom rozpočte výpadok vo výške zhruba 600 miliónov eur. Hlavným dôvodom prečo Tatra banka odhaduje nižší rast ako iné inštitúcie je predpoklad, že dôjde k riadenému bankrotu Grécka.

Komentár IFP MF (pdf.): 4. novembra 2011 informovalo MF SR, že spomalenie hospodárskeho rastu bude znamenať výpadok príjmov v rozpočte na úrovni 480 mil. eur. 

SITA z dňa 4. novembra 2011: "Rezort financií zároveň priznáva, že takýto výrazne pomalší hospodársky rast bude znamenať výpadok príjmov v rozpočte na úrovni 480 mil. eur. Toto číslo však definitívne potvrdí po daňovom výbore a zverejnení daňových prognóz koncom budúceho týždňa, kde by sa mal prejaviť už aj dodatočný odhad výpadku vzhľadom na legislatívu. Ten by mal dosiahnuť niečo vyše 100 mil. eur, celkovo tak dosiahne výpadok v budúcoročnom rozpočte zhruba 600 mil. eur, čo by podľa ministra financií Ivana Mikloša znamenalo deficit verejných financií na úrovni do 4,6 % výkonu ekonomiky."

Informácie o výpadku v rozpočte na 2012 ukazujú, že hodnota tohto výpadku sa môže vyšplhať až k 600 mil. eurám. 

Kažimír však hovorí o hodnote, 600 miliónov eur, ako o minimálnej. Uvedené informácie však hovoria skôr o maximálnej hodnote, na ktorú sa môže hodnota výpadku v rozpočte vyšplhať. Z tohto dôvodu hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.11.2011
success
error