DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda bude pri prístupe ku vzdelaniu zohľadňovať nielen ambície žiaka alebo študenta, ale aj jeho schopnosti a vytvorí také legislatívne podmienky, aby zriaďovatelia škôl alebo školy museli pri tvorbe plánov výkonov zohľadňovať aj požiadavky trhu práce.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Pravda

V poslednom roku sme svedkami toho, že ministerstvo školstva a vláda rozbieha zmeny a projekty, ktoré majú za cieľ zlepšiť šancu uplatnenia sa absolventov stredných odborných škôl. Takýto projekt je zavedenie duálneho vzdelávania a isté zmeny vo finanovaní študijných programoch. Preto tento sľub vlády hodnotíme ako splnený.

Práve zohľadňovanie požiadaviek trhu práce mohlo byť dôvodom k zmenám, ktoré nastali v roku 2015 pri financovaní stredných škôl. Nastala totiž situácia, keď si ministerstvo (nariadením vlády zo dňa 17. decembra 2014 s účinnosťou od 1. januára 2015) "vyselektovalo" odbory stredných škôl, ktorých absolventov je na trhu práce nedostatok a tieto odbory podporuje vo väčšom objeme v porovnaní s odbormi, ktoré produkujú zbytočne veľa a nepotrebných absolventov. Ide o zmeny v normatívoch na žiakov:

 "Normatív na žiakov prvých ročníkov a ich nasledujúcich ročníkov SOŠ vzdelávajúcich sa v študijnom alebo učebnom odbore zaradenom v zozname študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce sa zvýši o desať percent." (zdroj: TASR)

Ministerstvo pri vytvorení týchto "rebríčkov stredných škôl" vychádzalo z údajov o nezamestnanosti absolventov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, avšak ozývali sa hlasy, že výber odborov sa nekonal podľa skutočného dopytu na trhu práce. Ministerstvo avizovalo, že plánuje každoročne aktualizovať dané zoznamy podľa meniacich sa preferencií na trhu práce.

V lete 2015 bolo úspešne presadených 8 nových študijných odborov, ktoré stredné odborné školy môžu zaradiť medzi svoje programy. Vznik nových smerov sa taktiež vysvetluje s dopytom trhu práce.

Ďalšiou reakciou na zmeny na trhu práce je v roku 2014 pilotne zavedený duálny vzdelávací systém. Zákon, ktorý hovorí o odbornom vzdelávaní a prípravne bol schválený parlamentom 12 marca 2015. Duálne vzdelávanie sa týka stredných odborných škôl. V rámci projektu by mali školy spolupracovať s firmami, tým by študenti získali užitočný prax a boli by pripravení hneď po dokončení štúdia nastúpiť do firiem ako plnohodnotní a kvalifikovaní pracovníci. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily znamená stále väčšiu hrozbu hlavne pre firmy a podniky technického zamerania. Na odvrátenie hroziaceho problému bol spustený duálny systém, do ktorého sú firmy motivované sa prihlásiť už len kvôli daňovým úľavám, ktoré môžu získať. Firmy, ale aj živnostníci sa môžu zúčastniť programu na dobrovoľnej báze. V školskom roku 2015 do duálneho systému sa zapojilo 422 študentov a 89 firiem. Ministerstvo predpokladalo väčší záujem zo strany škôl a študentov, avšak, ako uviedlo pre TASR: "Čo sa týka nižšieho záujmu zo strany žiakov, ten si vysvetľujeme taktiež krátkym časovým priestorom, v rámci ktorého zamestnávatelia nemali čas urobiť v regióne dostatočný PR vo vzťahu k žiakom."
Ministerstvo informovalo verejnosť, že firmy a podniky majú záujem o tento systém, 439 prihlásených je v procese overovania spôsobilosti.

K zmenám došlo aj v právomocí žúp, ktoré od ministrovania Dušana Čaploviča môžu určiť počet prvákov, ktorých stredné školy v danom kraji môžu prijať. 

V školstve sa skutočne pohli ľady, aj keď až v neskoršom období vlády. Možno povedať, že je snaha o to, aby školstvo produkovalo absolventov, ktorí sú spôsobilí a schopní a aby ich profil zodpovedal dopytu na trhu práce. Preto naše hodnotenie znie, že vláde sa podarilo splniť tento sľub.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error