DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

(Vláda, pozn.) obnoví inštitút justičných čakateľov, sprísni pravidlá čakateľskej praxe a prijme účinné opatrenia na riadnu odbornú prípravu na výkon funkcie sudcu.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Pravda

Vláda obnovila 21. októbra 2014 prijatím vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 548/2003 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony,  justičných čakateľov. Takisto boli prijaté opatrenia  na odbornú prípravu na výkon funkcie sudcu. Prišlo taktiež k sprísneniu pravidiel, keď pri výbere kandidátov na sudcov zostane ústna časť konkurzov verejná a navyše sa bude aj nahrávať. Zvukový záznam spolu so zápisnicou o výberovom konaní sa potom zverejní na webovej stránke ministerstva spravodlivosti.Finálnu platnosť nadobudne zákon k 1. januáru 2016. To či sú prijaté opatrenia naozaj účinné, nehodnotíme. Sľub hodnotíme ako splnený.

Súdna rada Slovenskej republiky na svojom zasadnutí 5. februára 2014 prijala okrem iného aj uznesenie týkajúce sa kandidátov na vymenovanie do funkcie sudcu. Taktiež poukázala na potrebu urýchleného zavedenia legislatívnej úpravy inštitútu justičného čakateľa ako overeného pri príprave vzdelávania sudcu pre výkon jeho funkcie.

"V zmysle Programového vyhlásenia vlády dôrazne upozorňuje na potrebu urýchleného zavedenia legislatívnej úpravy inštitútu justičného čakateľa ako overeného pri príprave vzdelávania sudcu pre výkon jeho funkcie."

Národná rada Slovenskej republiky prijala 21. októbra 2014 vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o Justičnej akadémii. V rámci novelizácie tohto zákona došlo k obnoveniu inštitúcie justičných čakateľov, ktorých pôsobenie bolo zrušené k 1. máju 2011. Zákon vyšiel v zbierke zákonov 28. novembra 2014 a finálnu platnosť nadobudne k 1. januáru 2016.

Inštitút justičného čakateľa nebude fungovať tak ako v minulosti, keď sa z čakateľov automaticky stávali sudcovia. Teraz sa budú musieť o funkciu sudcu uchádzať vo výberových konaniach, a to až po troch rokoch pôsobenia na súde a po vykonaní justičnej skúšky.

Prijatý zákon uvádza, že príprava na zloženie justičnej skúšky trvá tri roky, pričom pokiaľ je justičný čakateľ osem rokov aktívny v právnickom povolaní, je možné mu túto dobu skrátiť maximálne o jeden rok. Taktiež zákon uvádza, že pokiaľ čakateľ dvakrát skúšku neurobí, bude odvolaný z postu justičného čakateľa. 

Taktiež ako uvádza denník SME:
"Zásadnou zmenou však je, že čakatelia už nebudú mať garantované miesta sudcov. Borec ponechal otvorené výberové konania na sudcov aj pre iné právnické profesie. Šikovní advokáti či iní právnici však budú musieť absolvovať "tréningový kurz" v justičnej akadémii."

V zákone sa uvádza, že "Justičná akadémia zabezpečuje, organizuje a vykonáva aj odbornú prípravu justičného čakateľa, ktorá je potrebná na vykonávanie funkcie sudcu. Okrem toho má akadémia na starosti vzdelávanie justičných čakateľov, ktoré je zamerané na zdokonaľovanie a dopĺňanie požadovaných vedomostí, ktoré sú potrebné na vykonávanie funkcie. Akadémia má na starosti aj overenie získaných poznatkov." (.pdf, s.1)

Čo sa týka samotnej skúšky pre vykonávanie funkciu sudcu, v snahe zabrániť rodinkárstvu a známostiam pri výbere kandidátov na sudcov zostane ústna časť konkurzov verejná a navyše sa bude aj nahrávať. Zvukový záznam spolu so zápisnicou o výberovom konaní sa potom zverejní na webovej stránke ministerstva spravodlivosti.

Justičné novely sa však nevyhli kritike. Podľa L. Žitňanskej, poslankyne Most-Híd, neznamenajú v rámci súdnictva žiadny progres. Podľa jej tvrdení novely v skutočnosti neobsahujú to, čo deklarujú: 

„Justičné zákony deklarujú, že zostávajú otvorené výberové konania na sudcov a pritom de facto sa zavádzajú justiční čakatelia a mechanizmus je nastavený tak, že pravdepodobne nikto okrem justičných čakateľov a vyšších súdnych úradníkov sa sudcom nestane...Dnes sme v tichosti schválili novelu, ktorá síce reaguje na aktuálny problém a ústna časť výberových konaní na sudcov sa bude nahrávať, ale z pohľadu obsahu sa neposúvame ani o krok vpred. To je škoda, lebo trochu sa mení klíma pre diskusiu v justícii a to nie je využité.“ (SITA)


Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error