DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

(Vláda, pozn.) prijme protikorupčné opatrenia, najmä zriadi trvalú telefónnu linku, na ktorú bude možné oznámiť korupčné správanie sudcov a zamestnancov súdov, prijme legislatívne opatrenia na vyhodnocovanie oznámení o korupčnom správaní, na podávanie trestných oznámení, podnetov na začatie disciplinárneho konania a navrhovanie ďalších potrebných opatrení.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Zavádzajúce

Vláda SR podnikla kroky na vytvorenie linky na boj proti korupcii, ktorá reálne funguje, a občania Slovenska majú možnosť prostredníctvom nej nahlasovať svoje podnety, ak sú si vedomí páchania korupcie vo svojom okolí a pod. Vláda SR ďalej vydala 25. júla 2012 praktickú príručku s názvom Prevencia korupcie, ktorú je možno nájsť na webstránke Ministerstva financií. Neboli však prijaté opatrenia na podávanie trestných oznámení, ani podnetov na začatie disciplinárneho konania. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

Vláda zriadila protikorupčnú linku Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, aktívnu od 1. októbra 2012. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. januára 2013 zriadilo protikorupčnú linku, slúžiacu na oznamovanie podozrení z korupčného správania sudcov a zamestnancov rezortu justície.

Vláda Slovenskej republiky v roku 2011 zriadila webovú stránku zameranú na boj proti korupcii, ktorej súčasťou je aj sekcia Antikorupčná linka Úradu vlády SR, v ktorej výzva k využitiu tejto možnosti: "Podozrenie zo spáchania trestného činu prijímania úplatku, podplácania, nepriamej korupcie a volebnej korupcie v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 300/2005 Z.z. v znení neskorších predpisov (Trestný zákon) neváhajte oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 0800 111 001".

Od 1.1.2013 bola antikorupčná linka presunutá na odbor kontroly a boja proti korupcii (dnes odbor kontroly a prevencie korupcie) ÚV SR a v zmysle vtedy platných pravidiel sa evidovali len volania, ktoré zakladali podozrenie na spáchanie trestného činu korupcie.

Stránka ďalej uvádza, že občania majú možnosť podozrenia z korupcie ohlásiť aj anonymne, avšak ak sa skutočne chcete dozvedieť o výsledku prípadného vyšetrovania, je potrebné uviesť vaše kontaktné údaje. Antikorupčnú linku majú potenciálny záujemcovia o nahlásenie korupčného správania k dispozícii len v pracovné dni v čase od 8:30 do 14:30. 

Webstránka uvádza štatistiky volaní na spomínanú linku. V nej sa uvádza, že v roku 2014 bolo registrovaných celkovo 159 volaní, z ktorých boli postúpené len tri oznámenia a postúpených inde nula volaní. V roku 2015 počet volaní klesol a k 20. septembru tohto roka, kedy bola štatistika zverejnená, registruje antikorupčná linka iba 40 oznámení o potenciálnej korupcii, pričom dve z týchto oznámení boli postúpené.

Odložených tak za posledné dva roky, t.j. 2014 a 2015 až 194 oznámení o možnej korupcii.

Vláda SR ďalej vydala 25. júla 2012 praktickú príručku s názvom Prevencia korupcie, ktorú je možno nájsť na webstránke Ministerstva financií. Príručka slúži najmä na oboznamovanie občanov s pojmom korupcia a najmä s vysvetlením, čo je na Slovensku považované za korupčné správanie.

Od januára 2015 je takisto účinný zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zákon si kladie za cieľ prijatím ochranných opatrení motivovať zamestnancov oznamovať protispoločenskú činnosť, o ktorej sa dozvedeli v súvislosti so svojím zamestnaním. Predpokladá sa tiež zlepšenie odhaľovania protispoločenskej činnosti a jej páchateľov, a tým aj zníženie takto spôsobených škôd.

Zákon NR SR č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti upravuje ochranu zamestnancov pred prípadnými postihmi za oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti a povinnosti zamestnávateľov pri prijímaní a vybavovaní takýchto podaní.
Orgány verejnej moci, ktoré si zriadia na oznamovanie protispoločenskej činnosti telefónnu linku, budú povinné tieto hovory zaznamenávať. O tejto skutočnosti oznamovateľa vopred informujú. Zvukové záznamy budú archivované tri roky.

Zákon v súčasnom znení však nedáva verejnosti právo vyžiadať si rozhodnutia polície o odmietnutí  trestných oznámení a preveriť si, či polícia naozaj „chránila“ verejný záujem a zákon, alebo „chránila“ záujmy niekoho iného.

Transparency International v júni 2015 taktiež odporúčalo zriadiť inštitúciu na dohľad nad dodržiavaním zákona o slobodnom prístupe k informáciám (obdoba tzv. informačného komisára v iných krajinách). Ďalej v súvislosti s prístupom k informáciám odporučilo zriadiť centrálnu stránku ako zhromaždisko verejných dát v štandardizovaných formátoch (data.gov.sk) a vytvoriť povinnosť pre orgány verejnej správy i firmy väčšinovo nimi vlastnené uplatňovať tieto štandardy na všetky nimi poskytované údaje. Ďalšími významnými opatreniami by mali byť zavedenie sprístupnenia informácií v elektronickej forme ako minima a zavedenie štandardov zverejňovania dokumentov v elektronickej forme, aktívne sledovanie kreovania novej komisie na financovanie strán kampaní, zavedenie centrálnej evidencie príjmov a výdavkov politických strán a mnohé iné. (Denník N)

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error