DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda v snahe zabrániť zneužívaniu skrátených foriem legislatívnych konaní príjme prísnejšie legislatívne pravidlá tvorby právnych predpisov.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Nepravda

Návrh Zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov bol schválený Vládou Slovenskej republiky v novembri 2015. Právny predpis definuje základné princípy a pravidlá pri tvorbe právnych predpisov slúžiace pre zvýšenie ich úrovne. Zákon by mal umožniť väčšiu mieru participácie verejnosti na tvorbe zákonov a iných všeobecne záväzných predpisov. Treba však podotknúť, že návrh zákona neupravuje procesné podrobnosti pripomienkového konania (napr. vymedzenie lehôt, definícia skráteného legislatívneho konania), na čo v novembri 2015 upozornilo Via Iuris. Sľub hodnotíme ako nesplnený.

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo nový zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR vo februári 2015 a predložilo ho do pripomienkového konania v apríli 2015. Zákon bol schválený v novembri 2015.

Dovtedajší zákon č. 19/1997 Z. z. obsahoval Legislatívne pravidlá vlády, ktoré upravovali postup pri tvorbe zákonov. Aj napriek tomu sa zákony často vyznačovali neprehľadnosťou, nezrozumiteľnosťou, nejednoznačnosťou a rozpornosťou.
Pred prijatím zákona existovali dva osobitné dokumenty, a to Legislatívne pravidlá vlády SR schválené uznesením vlády SR z 25. mája 2010 v znení neskorších zmien a doplnení a Legislatívne pravidlá tvorby zákonov č. 19/1997 Z. z. Legislatívne pravidlá vlády SR upravujú postup pri tvorbe zákonov, ktorých návrhy podáva vláda SR Národnej rade SR a tiež proces prípravy, predkladania a prerokúvania nariadení vlády a ostatných vykonávacích predpisov. Legislatívne pravidlá tvorby zákonov určujú spôsob tvorby ústavných zákonov a zákonov pre navrhovateľov, ktorými sú poslanci Národnej rady SR alebo výbory Národnej rady SR.

„Pri tvorbe právnych predpisov sa opomína skutočnosť, že sú určené nielen pre tých, ktorí ich aplikujú pri každodennej práci, ale ich znenie by malo byť zrozumiteľné a prehľadné aj pre jednotlivca, ktorého práva a povinnosti, či iné právne vzťahy upravujú.“ 

Zákon tiež pripravil projekt elektronizácie Zbierky zákonov, aby bol zákon dostupný v štandardných formách. Hlavné ciele sú sprehľadniť systém, aby sa v ňom dokázal vyznať a orientovať aj bežný občan.

Verejnosti má zákon garantovať vyššiu mieru participácie pri ovplyvňovaní právnych predpisov navrhnutých vládou prostredníctvom pripomienkovaného konania.
Návrh zákona však neupravuje procesné podrobnosti pripomienkového konania (napr. vymedzenie lehôt, definícia skráteného legislatívneho konania.

Ako upozornilo Via Iuris 19. novembra 2015, "väčšina procesných podrobností pripomienkového konania (napr. vymedzenie lehôt, definícia skráteného legislatívneho konania atď.) bude naďalej upravená len v legislatívnych pravidlách vlády, čo je najvýraznejší nedostatok návrhu. Verejnosť sa síce bude môcť prípravy právnych predpisov zúčastniť, naďalej však hrozí, že jej práva budú porušované".

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error