DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda považuje za nevyhnutné aj zastúpenie predstaviteľov územnej samosprávy v jej poradných orgánoch.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Pravda


Vzhľadom na to, že nedošlo k poklesu v zastúpení predstaviteľov územnej samosprávy v poradných orgánoch vlády a zároveň v novovytvorených poradných orgánoch sú zastúpení aj predstavitelia územnej samosprávy, hodnotíme tento sľub ako splnený.

V štatútoch novovzniknutej Rady vlády pre kultúru SR, Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu, Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, Rady vlády Slovenskej republiky pre práva seniorov (8. január 2014) a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie a Rady vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy (štatút schválený v decembri 2015) sú v článkoch o zložení rady zaradení i predstavitelia orgánov územnej samosprávy. Zároveň po preskúmaní a porovnávaní súčasných štatútov a zloženia členov v podporných orgánoch vlády s tými, ktoré spadali pod funkčné obdobie bývalej vlády Ivety Radičovej, môžeme skonštatovať, že k žiadnej zmene v počtoch zástupcov z územnej samosprávy nedošlo. Dodávame, že niektoré poradné orgány svojich zástupcov z radov územných samospráv za bývalej Radičovej vlády nemali a ani vláda Roberta Fica tento stav nezmenila (Legislatívna rada vlády SRAkreditačná komisia a novovzniknutá Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie).

V programovom vyhlásení vlády pre roky 2012-2016 v časti o úlohe vlády a verejného sektora zaznelo, že vláda považuje za nevyhnutné aj zastúpenie predstaviteľov územnej samosprávy v jej poradných orgánoch. Z uvedeného výroku by sa dalo usudzovať, že súčasná vláda Roberta Fica sa počas naplňovania svojho programu snažila o väčšie presadenie predstaviteľov územnej samosprávy do rôznych poradných orgánov SR.
Vláda Slovenskej republiky v súlade s niektorými ustanoveniami § 2 zákona č. 575/2001 o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov môže zriaďovať svoje poradné orgány. Ustanovenie § 2 ods. 3 zákona taxatívne vymenúva, ktoré poradné orgány vlády sú stále. Existencia niektorých poradných orgánov vlády SR je daná zákonom (ex lege), vláda len schvaľuje ich štatúty. Okrem toho ešte existujú osobitné predpisy, ktoré ustanovujú niektoré poradné orgány vlády. Podľa toho teda rozlišujeme poradné orgány vlády, ktorých existencia je daná zákonom a poradné orgány vlády, ktoré si vláda zriadila sama. 

Súčasná vláda od svojho nástupu zriadila Radu vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie (uznesením vlády SR č. 397/2012 z 1. augusta 2012), Radu pre kultúru (456/2012 zo dňa 12. septembra 2012), Radu vlády SR pre Partnerskú spoluprácu pre roky 2014-2020 (schválenú uznesením vlády SR č. 280 zo dňa 20. júna 2012) a opätovne zriadila Radu vlády SR pre vedu, techniku a inovácie, Radu vlády Slovenskej republiky pre práva seniorov (8. január 2014) a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie a Radu vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy (štatút schválený v decembri 2015).

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error