DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda navrhne legislatívne opatrenia k vytvoreniu novej štruktúry orgánov miestnej štátnej správy, ktorej dôležitým princípom bude integrácia pôsobnosti tzv. špecializovanej štátnej správy do jednotného štátneho úradu na čele s predstaviteľom vymenovaným vládou. (...) Občanovi i podnikateľovi sa tak umožní vybaviť svoje záležitosti prostredníctvom jedného obslužného miesta.

Sluby 2. vlády R. Fica - 19.10.2015
Pravda

Novela organizovanej štátnej správy s dôrazom na vytvorenie jednotného štátneho úradu prebehla v roku 2013. Išlo o jednu z najväčších reforiem štátnej správy od roku 1989. Reforma má názov ESO - Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená verejná správa. Špecializované štátne správy majúce na starosť konkrétne odvetvie (lesy, cesty atď.) boli zrušené a prešli pod jeden štátny úrad na miestnej úrovni. V praxi išlo o presunutie špecializovaných správ pod zatiaľ 74 novozriadených okresných úradov. Sľub hodnotíme ako splnený.


Jednotlivé opatrenia reformy ESO majú byť postupne implementované až do roku 2020 nasledovne:

Integrácia špecializovanej miestnej štátnej správy - do polovice roka 2014
Sprevádzkovanie klientskych centier pre občanov – 2014/2015
Optimalizácia výkonu štátnej správy, optimalizácia procesov a štruktúr ústredných orgánov štátnej správy, optimalizácia procesov a výkonu samosprávy – 2014-2020 
(zdroj - minv)

Dňa 19. júna 2013 bol Národnou radou Slovenskej republiky schválený zákon č. 180/2013 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol účinnosť 1. októbra 2013. Nová právna úprava nadväzuje na zmeny účinné od 1. januára 2013 a predstavuje druhú etapu Programu ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), ktorou sa budú realizovať zámery a ciele vytýčené Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na roky 2012 až 2016 v časti Verejná správa. V zmysle Programu ESO boli v prvej etape už vykonané zmeny na krajskej úrovni, druhá fáza integrácie, respektíve zmien v organizácii miestnej štátnej správy bude predstavovať zrušenie prevažnej väčšiny existujúcich špecializovaných miestnych orgánov štátnej správy. V praxi tak zanikne dezintegrovaná špecializovaná miestna štátna správa reprezentovaná zložitou a neprehľadnou štruktúrou množstva špecializovaných orgánov štátnej správy.

Hlavným cieľom tejto druhej etapy procesu integrácie, reprezentovanej novelizáciou zákona, je vytvorenie jednotnej a prehľadnej štruktúry miestnych orgánov štátnej správy, a to sústredením pôsobností vybraných orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy do jedného štátneho úradu na miestnej úrovni, ktorý bude vykonávať pôsobnosť na prevažnej väčšine úsekov štátnej správy. V nadväznosti na uvedené sa rušia obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra a ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad. (zdroj vssr)

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error