DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Od 1. januára budúceho roku, ak, dúfam, že sa dohodneme dobrovoľne, by mali byť uvedené v podstate pri každej komodite, ktorú sme menovali, kde pôjde o zníženú sadzbu, by mali byť ceny s pôvodnou DPH a so zníženou, o 50 % nižšou DPH.

Kažimír vs. Švejna o DPH na potraviny - 05.10.2015
Pravda

Znížená DPH na niektoré potraviny vojde do praxe od 1. januára 2016. Podľa zámeru vlády by malo byť zavedené duálne oceňovanie tak, ako hovorí P. Kažimír. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Od budúceho roku klesne DPH z 20 % na 10 % pri vybraných druhoch potravín (vybrané druhy čerstvého mäsa, čerstvých sladkovodných rýb, chlieb, maslo, mlieko). Toto opatrenie z II. vládneho sociálneho balíčka by malo štátny rozpočet stáť 77 miliónov eur. V obchodoch by pri týchto produktoch mali byť zavedené duálne cenovky, na ktorých bude uvedená pôvodná cena s 20 % DPH a konečná cena po zníženej DPH na 10 %, teda o 50 % nižšia. 

Ako spomína P. Kažimír, tento systém podlieha dohode vlády s obchodníkmi, nie je pevne definovaný v schválenej novele zákona. Premiér R. Fico predbežne vyhlásil, že pokiaľ sa s obchodníkmi na duálnych cenovkách nedohodnú, budú v skrátenom legislatívnom konaní schválené duálne ceny. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.10.2015
success
error