DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda pripraví nové pravidlá ochrany prírody a prehodnotí sieť chránených území v súlade s medzinárodnými záväzkami a zabezpečí opätovné vyhlásenie a zonáciu chránených území v záujme dotvorenia jednotnej národnej a medzinárodnej sústavy rôznych chránených území rešpektujúc súčasné podmienky a záujmy udržateľného rozvoja regiónov, vrátane národných parkov a európskej sústavy Natura 2000.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Zavádzajúce

Je pravdou, že vláda prijala nové pravidlá ochrany prírody a chránených území v súlade s medzinárodnámi záväzkami. Deje sa tak taktiež v súlade s európskou sústavou Natura 2000. Čo sa však týka zonácie chránených území, nemožno povedať, že by boli dotiahnuté do konca. Dokončenie stále priebehajúcich zonácií Slovenského raja a TANAPu boli avizované už niekoľkokrát počas súčasnej vlády SR, pričom posledné odhady pre obe zonácie boli vytýčené pre koniec roka 2015. Podľa najnovších informácií je však zrejmé, že zonáciu preberie ďalšia vláda. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

Novela zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny prijatá 29. novembra 2013 s účinnosťou od 1. januára 2014 hovorí o tom, že národné parky, chránené krajinné oblasti, chránené vtáčie územia, prírodné rezervácie a chránené areály  po novom vyhlasuje vláda SR. Cieľom je efektívnejšia a účinnejšia ochrana prírody s dôrazom na dohodu s vlastníkmi pozemkov v chránených územiach. Systém kompenzácie zahŕňa zámenu pozemkov, zmluvnú starostlivosť, výkup či nájom pozemkov a náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. Envirorezort chce touto novelou získať efektívnejšie nástroje na dokončenie zonácie národných parkov.

Návrh zákona o ochrane prírody a krajiny zmenil tiež podmienky na výrub drevín. Súhlas nie je po novom potrebný v prípade drevín v nezastavaných častiach sídiel s obvodom kmeňa do 80 centimetrov. Súčasná hranica pre dreviny s obvodom kmeňa do 40 centimetrov v intraviláne sa nemení.  Novela obsahuje aj úpravu definícií vybraných pojmov a úpravu týkajúcu sa všeobecnej ochrany druhov živočíchov, ochrany biotopov európskeho a biotopov národného významu. Upravuje sa aj pôsobnosť štátnych orgánov ochrany prírody, organizácií ochrany prírody a stráže prírody, výkonu štátneho dozoru a náhrady škody spôsobenej určenými živočíchmi.

V oblasti ochrany prírody sú pre SR platné dva právne akty EÚ: Smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2009/147/ES zo dňa 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva a smernica Rady č. 92/43/EHS o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (smernica o biotopoch)

Ich cieľom je udržanie alebo zlepšenie priaznivého stavu vzácnych a ohrozených druhov rastlín, živočíchov a prirodzených typov biotopov a tým zachovanie biodiverzity na území štátov EÚ. Hlavným prostriedkom je vytvorenie súvislej sústavy chránených územní NATURA 2000, v rámci ktorej sa uplatňujú vhodné spôsoby hospodárenia v prospech zachovania týchto druhov a biotopov.

Natura 2000 je "názov sústavy chránených území členských krajín Európskej únie a hlavným cieľom jej vytvorenia je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre EÚ ako celok. Táto sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov vyskytujúcich sa na území štátov Európskej únie a prostredníctvom ochrany týchto druhov a biotopov zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti v celej Európskej únii." (sopsr.sk)

Pozostáva z "chránených vtáčích území vymedzených podľa smernice o ochrane voľne žijúceho vtáctva (Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 - kodifikované znenie smernice) a území európskeho významu vymedzených podľa smernice o ochrane biotopov (smernica Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992). K januáru 2014 bolo vymedzených spolu 27 221 chránených vtáčích území a území európskeho významu, z toho 26 753 suchozemských (tieto pokrývajú 18,16 % výmery Európskej únie). Slovenská republika prispela do Natura 2000 41 chránenými vtáčími územiami a 473 územiami európskeho významu." (MŽP SR)

Na Slovensku je legislatívnym nástrojom na hodnotenie plánov a projektov na územia Natura 2000 zákon O ochrane prírody a krajiny (§ 28 zákona č. 543/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov) a zákon O posudzovaní vplyvov na ŽP (č. 24/ 2006 Z.z.)

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) spracovala v roku 2014 Metodiku hodnotenia významnosti vplyvov plánov a projektov na územia sústavy NATURA 2000 v Slovenskej republike, ktorá obsahuje štruktúru a základné princípy pre tzv. primerané posúdenie vplyvov plánov a projektov na územia sústavy Natura 2000.

V októbri 2014 varovali vedeckí pracovníci vládu pred masovým budovaním v Tatrách, ktoré podľa nich ohrozuje kľúčové prírodné procesy a biodiverzitu. "8 vedeckých pracovníkov z oblasti biológie a ekológie sa podpísalo pod otvorený list, ktorým vyzvali vládu SR, aby sa viac zamerala na problematiku ochrany prírody a aktívne spolupracovala s odborníkmi. Príslušné orgány štátnej správy často podľa ochranárov konajú neefektívne. Za kľúčový tu považujú nový návrh zonácie Tatier založený na poznatkoch a prácach vedeckých pracovníkov." (SME.sk)

Čo sa týka zonácie, jej odkladanie v rámci Vysokých Tatier už od roku 2012 vzbudzuje u ekológov obavy. Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK hovoril v januári 2015 o neustálom odkladaní kvôli tlakom lobistických skupín podnikajúcich v oblasti lesného hospodárstva. Zonácia TANAP-u by podľa neho znamenala hrubú čiaru za spôsobom, akým sa dnes hospodári v národnom parku, kde neurčité pravidlá umožňujú udeľovanie množstva výnimiek – či už pre ťažbu dreva alebo výstavbu.

V januári 2015 minister životného prostredia P. Žiga hovoril o svojom cieli dokončiť zonáciu Tatier do konca roka 2015:
"Prioritou rezortu v tomto roku bude nový zákon o odpadoch, ktorý Slovensko posunie v tejto oblasti k moderným európskym krajinám, a zonácia Tatranského národného parku" (TASR)

V novembri 2015 však zonácia Tatier nemala ešte stále finálnu podobu. Jej zonáciu preberie teda ďalšia vláda.

Zonácia Slovenského raja taktiež nemá konečnú podobu. V júli 2015 sa objavili informácie o tom, že by mohla byť ukončená do konca roka 2015 s tým, že rokovania by sa mali skončiť v októbri a v decembri by sa návrhom mala zaoberať vláda. Doteraz sa tak nestalo.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error