DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda upraví pravidlá v odpadovom hospodárstve, vrátane podpory rozšírenia separácie aj o textilný odpad a rozvoj spracovateľských kapacít, najmä takých, ktoré budú využívať najlepšie dostupné technológie recyklácie odpadov do podoby finálnych výrobkov. Prijme opatrenia na podporu propagácie výrobkov vyrobených z recyklovaných materiálov.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Zavádzajúce


Vláda v súvislosti s uvedenými problémami prijala zákony, ktoré majú údajne situáciu v odpadovom hospodárstve zlepšiť. Posledný prijatý zákon sa však nevyhol určitej kritike ohľadom niekoľkých sporných bodov. Je pravdou, že boli upravené pravidlá v odpadovom hospodárstve. Taktiež bola separácia rozšírená o textilný odpad. Nie sú dostupné informácie o tom, že by vláda prijala opatrenia propagácie výrobkov vyrobených z recyklovaných materiálov a podporu rozvoja nových technológií spracovateľských kapacít. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

Platný zákon o odpadoch č. 223/2001 bol novelizovaný viac ako 30-krát, pričom do jeho textu bolo prevzatých 10 európskych smerníc. Keďže išlo iba o čiastkové zmeny, zákon sa stal neprehľadným a podľa viacerých odborníkov „obsahuje navzájom si odporujúce znenia."

Zákon zo 17. marca 2015 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov upravuje programové dokumenty v odpadovom hospodárstve, opatrenia na predchádzanie vzniku odpadu, práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb pri predchádzaní vzniku odpadov a pri nakladaní s odpadmi, rozšírenú zodpovednosť výrobcov, nakladanie s vyhradenými výrobkami a prúdmi odpadov, nakladanie s komunálnym odpadom, cezhraničný pohyb odpadov, informačný systém odpadového hospodárstva, pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí vo veciach štátnej správy odpadového hospodárstva, zodpovednosť za porušenie povinností na úseku odpadového hospodárstva a činnosť Recyklačného fondu, proces jeho zrušenia a zániku.

 

Zákon má podľa slov ministra životného prostredia P. Žigu naučiť Slovákov triediť odpad. V triedení odpadu sa Slovensko umiestňuje na chvoste rebríčkov v rámci Európskej únie, a práve toto má zákon ošetriť. Väčšina odpadu na Slovensku končí na často nelegálnych skládkach. Podľa slov hovorcu ministerstva "domácnosti môžu dôsledným separovaním ušetriť. Čím viac odpadu vyseparujú a podľa jednotlivých zložiek (papier, plasty, sklo, kovy) umiestnia do kontajnera s príslušným farebným označením, tým menej zmesového komunálneho odpadu, určeného na skládku, im ostane v čiernom kontajneri, za vyprázdňovanie ktorého platia. Čiže - čím menej bude zmesového (netriedeného) odpadu, tým nižší bude pre domácnosť poplatok za odvoz komunálneho odpadu. Ľudia majú o separovanie záujem a nový zákon im naň vytvára lepšie podmienky"

S účinnosťou od 1. januára 2013 bolo zavedené mimo iného aj separovanie textilného odpadu (.doc, s.9). Zákonom č. 343/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. O odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „novela“), sa zmenilo aj znenie § 39 zákona č. 223/2001 Z. z. O odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o odpadoch“). Novela, okrem iného, zaviedla pojmy triedený zber komunálnych odpadov, zmesový komunálny odpad, povinnosť prevádzkovateľa kuchyne (§ 39 ods. 2 zákona o odpadoch) a upravila povinnosť obcí zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre ustanovené zložky.


Od 1. januára 2016 má platiť zákon o odpadoch, ktorý okrem iného určuje napríklad pokutu za nesprávnu separáciu. Napríklad odhodenie papiera do koša určeného pre sklo sa stane priestupkom, za ktorý bude môcť obec uložiť pokutu do 1 500 eur.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error