DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Intenzívnym budovaním prepojení s plynárenskými sieťami, vrátane využitia plynu LNG a s elektrizačnými sústavami okolitých krajín, vláda posilní bezpečnosť dodávok, nezávislosť od jedného dodávateľa, čím sa zlepší aj konkurenčné prostredie.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Zavádzajúce

Počas súčasnej vlády došlo napríklad k prepojeniu plynovodu s Maďarskom a spusteniu plynovodu Vojany-Užhorod. Taktiež sa momentálne pracuje na prepojení s Poľskom. V elektrizačných sústavách v posledných rokoch nedošlo k prepojeniu s okolitými krajinami, plánuje sa však prepojenie s Maďarskom, ktoré by malo byť dokončené v roku 2018. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

V správe Európskej komisie zo začiatku roka o prepojenosti energetických sietí nebolo Slovensko zaradené ku 12 krajinám, ktoré majú nedostatočnú prepojenosť s okolitými krajinami. Najväčším problémom slovenskej energetickej bezpečnosti zostáva závislosť na ruských zdrojoch ako ropa a plyn. Tomu má pomôcť práve plánované severno-južné prepojenie idúce z Poľska cez Slovensko až po Chorvátsko.

Prepojenie s Poľskom pre využitie LNG (skvapalnený plyn, pozn.) v súčasnej dobe prebieha. Podľa denníka Pravda:

"Na projekt spájajúci plynovodom Poľsko so Slovenskom nedávno prispela aj Európska únia. Na prípravné a inžinierske štúdie vyčlenila 4,6 milióna eur. Eustream plánuje plynovod pripraviť do komerčnej prevádzky v roku 2019."

Portál vEnergetike v októbri 2015 upozornil na to, že plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom zatiaľ nie je využívaný, hoci je v komerčnej prevádzke od júla.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error