DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda skvalitní priebeh podnikania zjednodušením odvodových a daňových povinností.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Zavádzajúce

Pocas súcasnej vlády došlo k viacerým zmenám v odvodových a danových povinnostiach. Zatial co niektoré možno oznacit za zjednodušujúce pre platitelov, iné boli vnímané viac negatívne. Vo viacerých oblastiach sa zvýšilo administratívne zataženie, došlo však aj k urcitým zjednodušeniam. Slub ako celok preto hodnotíme ako ciastocne splnený.

Pozitívny by mal byt dopad zvýšenia príjmovej hranice študentov- brigádnikov na ich zamestnávatelov, teda aj na podnikatelov. Ako píše mesacník Podnikanie: "Zvýšením maximálnej hranice príjmu brigádnikov sa celkové náklady na ich zamestnávanie znížia a súcasne sa z dôvodu odstránenia vekovej diferenciácie znižuje aj administratívne zataženie zamestnávatelov." Podobne zavedenie odvodovej odpocítatelnej položky je vnímané pre zamestnávatelov pozitívne.
Sociálna poistovna uvádza, že od 1. januára 2015 nie je SZCO povinná prihlásit sa a odhlásit z povinného sociálneho poistenia SZCO, po novom to za nu urobí Sociálna poistovna.

Skupinou podnikatelov, ktorá má podmienky podnikania zložitejšie, sú podnikatelia prichádzajúci na Slovensko z krajín mimo EÚ, informuje TASR.
Zavedenie povinnosti viest si knihu jázd zas pre širšiu skupinu živnostníkov predstavuje zvýšené administratívne zataženie.

Zmeny ktoré boli presadené v rokoch 2014-2015 a pri ktorých možno hovorit o zjednodušení alebo naopak pritažení v oblasti odvodových a danových povinností prinášajú  Sme.sk, etrend.sk, etrend.sk, Združenie mladých podnikatelov Slovenska:

- danová licencia, minimálna dan (môže mat negatívny dopad pre firmy v strate alebo s malým ziskom, povinnost bola totiž rozšírená aj na firmy, ktoré nevykazujú zisk)
- odovzdávanie kontrolných výkazov spolu s danovým priznaním (krížová kontrola platcov DPH)
- zjednodušenie danovej evidencie (väcšine živnostníkov stací danová evidencia)

Priaznivost podnikatelského prostredia pravidelne vyhodnocuje aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V publikácií OECD Economic Surveys:Slovak Republic 2014
Vývoj Slovenska v období 2008-2013 v odstranovaní tažkostí pri zacatí podnikania je hodnotené kladne, na druhej strane kritizuje sa nefunkcnost verejných inštitúcií a právneho systému, co sú faktory ktoré majú vážne dopady na situáciu aj v podnikaní. Dalej sa v správe uvádza (s. 73, dalšie informácie o stave podnikatelského prostredia na s. 25): "Time needed for starting a business is important and Slovakia's rating has been slipping. On the positive side, a "silence is consent" procedure has been introduced, which has significantly simplified the process of opening and operating a business. (...) However, despite the progress, the number of procedures for start-up is still relatively high and even increasing with respect to establishing a limited liability, indicating red tape. Overall, the Slovak Republic needs to make further effort to improve the business enviroment."

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error