DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pre skvalitnenie legislatívneho procesu bude doplnená Legislatívna rada vlády SR o zástupcov sociálnych partnerov.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Pravda

S nástupom novej vlády sa menilo zloženie Legislatívnej rady SR, počet jej členov sa rozšíril z 11 na 13. Z pôvodných členov zotrvali vo funkcii traja, ostatní boli vymenení. Viacerí z nových členov sú spolupracovníkmi alebo nominantmi združení (napr. OZ KOVO, Združenie slovenských miest a obcí alebo Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení). Predsavzatie vlády hodnotíme ako splnené, pretože bol zvýšený počet členov rady.

Sociálni partneri sú definovaní ako zástupcovia 


"zo strany organizácií zamestnávateľov a podnikov, vlády, regionálnej a miestnej samosprávy, nevládnych organizácií, občianskych združení, organizácií zastupujúcich záujmy nezamestnaných, etnických menšín a znevýhodnených skupín obyvateľstva, ktorí sa zúčastňujú na koordinácii a riadení vzdelávania, vstupujú do procesov vzdelávania rôznymi spôsobmi (poskytovaním vzdelávacích aktivít, monitorovaním stavu vzdelávania, odporúčaniami a pod.)."

Programové vyhlásenie vlády na obdobie 2012-2016 v bode Úloha štátu a verejného sektora hovorí nasledujúce: "Dôležitým zmenám bude predchádzať rovnocenný dialóg so zainteresovanými stranami, sociálnymi partnermi a odbornou i širokou verejnosťou, vrátane účasti zástupcov sociálnych partnerov na činnosti Legislatívnej rady vlády." Vláda sa pritom v bode o trvalo udržateľnom hospodárskom rozvoji zaviazala k tomu, že "Pre skvalitnenie legislatívneho procesu bude doplnená Legislatívna rada vlády SR o zástupcov sociálnych partnerov." 

Vedenia a zloženie legislatívnej rady sa menila 16. mája 2012. Štatút Legislatívnej rady SR (platný od 1. januára 2013) určuje predpisy fungovania rady a predpisy na zloženie rady: "Legislatívnu radu tvoria predseda, podpredseda, tajomník a ďalší členovia. Funkciu predsedu legislatívnej rady vykonáva minister spravodlivosti Slovenskej republiky. (...) Ďalších členov legislatívnej rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh predsedu legislatívnej rady.

Legislatívna rada má v súčasnosti (okrem predsedu, podpredsedu a tajomníka) 13 členov (zoznam). Mária Dreninová bola riaditeľkou odboru legislatívy a milostí v Kancelárií prezidenta aj počas prezidenta Rudolfa Schustera, aj prezidenta Ivana Gašparoviča. Oľga Ovečková je členkou SAV a pôsobila v legislatívnej rade aj počas vlády Ivety Radičovej. Vladimír Hutta sa venuje stavebnému právu, externe pôsobí na Paneurópskej vysokej škole a bol členom rady aj počas vlády Ivety Radičovej. Peter Štrpka je členom Slovenskej advokátskej komory, do legislatívnej rady bol navrhnutý Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky. Jana Vávrová je z legislatívneho odboru Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. František Poredoš je rozhodcom Rozhodcovského súdu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Bratislave na obdobie 2012-2016 a je predsedom správnej rady Evropského ústavu práva a soudního inženýrství so sídlom v Hodnoníne. Helena Štrbíková bola členkou rady aj počas vlády Ivety Radičovej. Peter Kriška pôsobí na Ministerstve vnútra SR, Peter Kalata je riaditeľom Odboru vnútorných vecí Slovenskej advokátskej komory, Daniela Franzenová spolupracuje so Združením slovenských miest a obcí a Monika Benedeková je podpredsedníčkou Odborného zväzu KOVO. Ďalším členom rady je advokátka Martina Mrázová.

V predchádzajúcej zostave rady bola zastúpená napr. Transparency International (v osobe Márie Kolaříkovej), alebo Fórum pre verejné otázky (v osobe Martina Dilonga(.pdf, s. 6)). 

Podľa štatútu sa zriaďujú aj stále pracovné komisie legislatívnej rady (päť komisií), na členov komisií sa vzťahuje nasledujúci bod štatútu:

"Predsedu, tajomníka a ďalších členov stálej pracovnej komisie vymenúva a odvoláva predseda legislatívnej rady. (...) Členom stálej pracovnej komisie je vždy zástupca Sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády Slovenskej republiky. Členom Stálej pracovnej komisie na posudzovanie vybraných vplyvov je vždy zástupca Sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády Slovenskej republiky, zástupca Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, dvaja zástupcovia Ministerstva financií Slovenskej republiky, zástupca Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, zástupca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a zástupca združenia na podporu malého a stredného podnikania. Predseda legislatívnej rady môže vymenovať aj ďalších členov Stálej pracovnej komisie na posudzovanie vybraných vplyvov."

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error