DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda posúdi nadštandardne vysoký počet štátnych sviatkov a voľných dní a za podmienky jednotnej dohody so sociálnymi partnermi predloží návrh na ich primerané zníženie.

Sluby 2. vlády R. Fica - 05.10.2015
Pravda

Vláda Roberta Fica už v roku 2012 oznámila ambíciu znížiť počet sviatkov. Podľa dostupných informácií mal zaniknúť Deň Ústavy SR aj Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, no kvôli chýbajúcej dohode s cirkvou a odbormi mal od neho Kažimír odstúpiť.


Počet sviatkov sa za 2. Ficovej vlády nemenil, no podľa dostupných informácií dôvodom nepredloženia návrhu na zníženie bola nedohoda s partnermi.

SME, 2. novembra 2015:

"Oba septembrové sviatky Deň ústavy aj Sedembolestná Panna Mária odolali pokusu Smeru znížiť počet voľných dní, ktorý ohlásil pred štyrmi rokmi vo vládnom programe.
Na rušenie cirkevného sviatku chýbala dohoda s katolíckou cirkvou, a tak od neho minister financií Peter Kažimír upustil.
Otázka, či zrušiť svetský sviatok zostala nedoriešená. Tlačový odbor ministerstva neodpovedal, prečo ho Kažimír nenavrhol zrušiť."

Aktualne.sk, 6. februára 2013:

"Generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky Oto Nevický zase víta, že na tejto pôde (Rada solidarity a rozvoja, pozn.) sa otvorila diskusia ohľadom zrušenia niektorých štátnych sviatkov. Tento návrh sa pritom zatiaľ nerealizoval a nespomína ho už ani šéf vládneho kabinetu."

SME, 3. februára 2013:
„Problematika počtu štátnych sviatkov, respektíve ich flexibilného presúvania nie je uzatvorená. Stále sa rokuje,“ napísal tlačový odbor Úradu vlády. Najprv sa musia dohodnúť členovia Rady solidarity a rozvoja.
Vláda si osvojila jeden z návrhov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení na zvýšenie produktivity práce a výkonnosti slovenských podnikov.
„Diskutovalo sa o zrušení jedného cirkevného a jedného štátneho sviatku,“ pripomína výkonný riaditeľ asociácie Branislav Masár. Zámer zrušiť alebo presunúť sviatok Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu však narazil na Vatikánsku zmluvu.
„Nevidíme dôvod na rušenie ktoréhokoľvek štátneho sviatku,“ tvrdí prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár. Je ochotný rokovať iba o návrhu podloženom „serióznymi a jednoznačnými argumentmi“.

Slovensko má v rámci Európskej únie najväčší počet voľných pracovných dní - 15 (5 štátnych sviatkov + 10 dní pracovného pokoja). V porovnaní s inými krajinami máme niekedy až dvakrát viac voľných dní. Každý z týchto dní, ktoré nepracujeme, nás môže stáť až 180 miliónov eur.

Proti zmene počtu sviatkov sa postavila najmä veriaca časť Slovenska, ktorá považuje cirkevné sviatky za "duchovné korene našej spoločnosti, ako veľkú príležitosť na motiváciu ľudí, ktorí cez tieto voľné dni získavajú aj duchovné sily na ťažkosti, ktoré ich v každodennom živote stretávajú,“ vyhlásil arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Zrušenie dní pracovného pokoja by rovnako porušovalo zmluvu Slovenska so Svätou stolicou, ktorá býva často kritizovaná. Podľa tejto zmluvy:

"Slovenská republika bude rešpektovať ako dni pracovného pokoja nedele a tieto dni - 1. január, slávnosť Bohorodičky Panny Márie, 6. január, Zjavenie Pána, Bohozjavenie, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok, 5. júl, slávnosť svätých Cyrila a Metoda, 15. september, slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, 1. november, slávnosť Všetkých svätých, 24. december, Štedrý deň, 25. december, slávnosť Narodenia Pána, 26. december, sviatok svätého Štefana, prvého mučeníka.“

Podobné návrhy na zníženie počtu sviatkov mal napríklad europoslanec Sulík.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error