DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ďalšie úspory vláda predpokladá po reforme a audite štátnej a verejnej správy s cieľom znižovania výdavkov a zvyšovania kvality a dostupnosti jej služieb, prostredníctvom centralizácie obstarávania, či zriadenia štátnej realitnej agentúry.

Sluby 2. vlády R. Fica - 23.09.2015
Zavádzajúce

Počas vlády Roberta Fica došlo zavedeniu centrálneho verejného obstarávania, s prvými zmenami zavedenými na začiatku vlády a novým zákonom prijatým v novembri 2015. Zatiaľ však nebola zriadená štátna realitná agentúra, a posledné zmienky o nej pochádzajú z roku 2013. Taktiež nebol vykonaný jednotný audit štátnej správy. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

Dňa 15. marca 2006 sa vláda uzniesla na návrhu opatrení na zefektívnenie systému verejného obstarávania. Zavedenie centralizácie obstarávania malo zefektívniť systém elektronického verejného obstarávania. Skúsenosti s týmto systémom vo vyspelých krajinách ukazujú, že je možné ušetriť a zároveň dosiahnuť efektívnu kontrolu. Medzi hlavné pozitíva (.pdf) centralizácie obstarávania majú patriť zníženie nákladov, zvýšenie produktivity práce, zvýšenie transparentnosti a kontroly procesu verejného obstarávania. K zmenám v zákone smerom k centralizácii došlo v roku 2013, keď bola zriadená Centrálna obstarávacia organizácia. Nová verzia Zákona o verejnom obstarávaní bola prijatá NRSR v novembri tohto roku a účinnosť nadobudla 3. decembra.

Dňa 1. novembra 2013 SME informovalo o vzniku klientských centier, ktoré majú poskytnúť služby na vybavovanie dokladov, služby daňových úradov a pobočiek Sociálnej poisťovne a takisto aj na vybavenie výpisu z katastra, živnostenského listu, vybavenie dôchodku či materskej dovolenky. Občan už nemusí vybavovať tieto záležitosti na úrade trvalého bydliska, ale môže prísť do ktoréhokoľvek klientskeho centra. V každom okrese by malo byť minimálne jedno klientske centrum.

Posledná záverečná správa o štátnom audite, ktorú sa nám podarilo nájsť pochádza z roku 2000 ešte z vlády Mikuláša Dzurindu. Podľa Konzervatívneho inštitútu je na Slovensko dlhodobo situácia, kedy sa o komplexnom štátnom audite uvažuje, ale nedochádza k nemu. Vykonávajú sa tak len čiastkové audity na úrovni niektorých samospráv a ministerstiev.

Dňa 1. októbra 2013 nadobudol platnosť zákon č.180/2013 Z.z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene doplnení niektorých zákonov, ktorý vytvára novú štruktúru orgánov miestnej štátnej správy a ktorého základom je integrácia orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy do jedného štátneho úradu.

Posledné zmienky o štátnej realitnej agentúre hovoria, že štátna realitná agentúra by mala spravovať nehnuteľnosti štátnych inštitúcií a dosiahli by sa aj úspory v nakladaní so štátnym majetkom, uviedla TASR. Slovenský rozhlas v reportáži zo 17. januára 2013 uviedol, že  už v minulosti Ivan Mikloš a Ján Počiatek navrhovali úsporu verejných financií prostredníctvom predaja nadbytočných budov alebo centrálnu správu nehnuteľností štátu. Lenže proti tomu sa postavili ministri a koalícia. Smer v roku 2012 avizoval vznik Štátnej realitnej agentúry. To bolo kritizované predstaviteľmi mimovládnych organizácií aj ekonómami. Od roku 2013 sa nám nepodarilo nájsť zmienky o tom, že by sa pokračovalo v zámeroch zriadenia štátnej realitnej agentúry. 

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error