DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Prichádzajúci utečenci/imigranti nedodržiavajú európske zákony a neposlúchajú pokyny policajtov (napr. prekračujú hranice ilegálne, odmietajú sa registrovať a žiadať o azyl v prvej krajine, dopúšťajú sa násilností).

Argumentacný boj o uteceneckej kríze - 22.09.2015
Zavádzajúce

Je pravdou, že boli zaznamenané prípady násilných incidentov medzi políciou a utečencami a nerešpektovania príkazov autorít utečencami. K týmto situáciam prišlo podľa dostupných informácií najmä vo vyhrotených situáciách a je veľmi ťažké objektívne hodnotiť, ktorá strana nesie plnú vinu. Je však zavádzajúce zovšeobecňovať tieto situácie a prezentovať ich ako rozšírený fenomén, pretože z celkového počtu takmer pol milióna ľudí od začiatku roku 2015 ide len o isté percento.Taktiež treba poukázať na to, že ku kontroverzným riešeniam napätých situácií prichádza ako u utečencov, tak aj na strane niektorých európskych autorít.

Od začiatku roku 2015 (do 1.10.2015) vstúpilo do Európy už vyše pol milióna ľudí cez stredomorské trasy (Grécko, Taliansko), čo predstavuje už viac než dvojnásobok oproti roku 2014.

22. augusta sa podarilo stovkám utečencov preniknúť cez macedónske hranice do Grécka, pričom pri úteku pred políciou preliezali aj cez ploty s ostnatým drôtom.

4. septembra boli zaznamenané násilné strety medzi políciou a približne tisíckou utečencov na ostrove Lesbos, ktorí sa pokúšali bez povolenia dostať na trajekt odplávajúci z ostrova. Tisíce prichádzajúcich utečencov sú obrovským problémom pre krízou zasiahnutú krajinu. Vládne tu zlá koordinácia, je nedostatok financií a personálu a taktiež tu neexistujú zariadenia pre formálne prijímanie migrantov.

15. septembra boli políciou zastavení v Chorvátsku utečenci v počte okolo 500 ľudí mieriaci smerom do Záhrebu z preplnenej stanice v Tovarniku. Na mieste vypukli následne nepokoje. V Maďarsku v ten istý deň poradca preméra Orbána oznámil zatknutie 174 ľudí za nelegálný prechod cez hranice a to, že za tento čin budú čeliť trestnému stíhaniu.

16. septembra došlo k ostro kritizovanému zásahu maďarskej polície proti migrantom na maďarsko-srbskej hranici, keď pri násilnom strete boli nasadené vodné delá aj slzný plyn. Frustrácia migrantov vyvolalo oplotenie hranice plotom s ostnatým drôtom, aby bolo zamedzené ich ďalšiemu voľného prechodu v EÚ cez Maďarsko. Narastajúce napätie údajne vyvrcholilo vyhrážkami niektorých migrantov a následný pokus o prelomenie „barikády“. Na zásah polície migranti odpovedali hádzaním fliaš a kameňov do ozbrojených zložiek.

21. septembra Human Rights Watch obvinilo macedónske úrady z fyzického a verbálneho zneužívania a zlého zaobchádzania s  utečencami na hranici s Gréckom.







Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2015
success
error