DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Je potrebné zabezpečiť možnosť bezpečnostného presunu do Európy (napr. pomocou humanitárnych víz), alebo umožniť utečencom žiadať o azyl mimo územia Európy.

Argumentacný boj o uteceneckej kríze - 22.09.2015
Neoveriteľné

Návrh humanitárnych víz obhajuje predovšetkým Riaditeľ centra utečeneckých štúdií na University of Oxford, Alexander Betts. Takéto víza by utečencom umožnili legálne pricestovať do krajiny, v ktorej požiadajú o azyl. Ich myšlienka sa zakladá na tzv. Nansenovom pase, ktorý pomohol ľuďom utekajúcim pred hladomorom alebo inými hrozbami v období krátko po skončení 1. svetovej vojny. Návrh má podporu aj Európskeho parlamentu.

Možnosť umožniť žiadanie o azyl mimo územia Európy sa skloňuje už dlhší čas, na rozdiel od humanitárnych pasov však podnecuje k opatrnosti. Ako uvádza štúdia vypracovaná pre Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu (str. 71), "návrhy na vytvorenie prijímacích centier a prehodnotenie žiadostí o azyl mimo územia EÚ vzbudzujú podstatné otázky právnej, praktickej a politickej uskutočniteľnosti, ktoré ostávajú nezodpovedané. Takéto nápady, ak budú formálne predložené, by si vyžadovali dôsledné zváženie vo svetle predchádzajúcej kritickej analýzy, aby zaistili plný súlad s právnymi a ostatnými záväzkami EÚ."
V súlade s prístupom v uvedenej štúdii ani viaceré podrobné mediálne analýzy túto možnosť ako riešenie situácie nespomínajú.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2015
success
error