DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Za problémy utečencov nemôžeme, prečo ich máme riešiť my? Za utečeneckú krízu môže Západ - krajiny, ktoré bombardovali Líbyu, intervenovali v Iraku a Afganistane a podporujú sýrsku opozíciu.

Argumentacný boj o uteceneckej kríze - 21.09.2015
Zavádzajúce

Účasť slovenských vojakov na misiách v Afganistane, Sýrii, Iraku, pôvod zbraní, ktoré sa v Sýrii nachádzajú a náš postoj voči rozhodnutiam Rady Bezpečnosti OSN potvrdzujú určitú spoluúčasť a zodpovednosť Slovenska na situácii, v ktorej sa tieto krajiny ocitli. Nedá sa okrem toho plošne obviňovať "Západ" za situáciu v Sýrii, Iraku, Afganistane a Lýbii, nakoľko reakcia západných krajín bola vo všetkých prípadoch odlišná. Slovensko navyše už počas druhej vlády Roberta Fica participovalo na vyhlásení EÚ, v ktorom vyhlásilo umiernenú opozíciu za legitímneho reprezentanta sýrskeho obyvateľstva, čim sa Slovensko de facto postavilo proti Assadovmu režimu. Na základe týchto skutočností je zavádzajúce tvrdiť, že Slovensko za situáciu v Sýrii a iných krajinách odkiaľ pochádzajú utečenci nemôže.


Chemické zbrane, ktoré boli použité v Sýrii v auguste 2013, môžu mať pôvod z Československa. Slovenskí vojaci pôsobia dlhodobo v misii v Afganistane, Slovensko má aj vojenského pozorovateľa v Sýrii a do roku 2008 slúžilo celkovo vyše 1000 slovenských vojakov na misii v Izraelom okupovanom sýrskom území v Golanských výšinách. Česko-Slovensko sa tiež zúčasnilo operácie "Púštna búrka" po tom, ako Irak nesplnil dohody z rezolúcie OSN.

Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúcu, ktorá vyzýva všetkých členov na pomoc pri utláčaní, poškodzovaní ľudských práv a na zmierňovaní konfliktu. Slovensko však dáva na rozvojovú a inú pomoc chudobným krajinám málo a to aj v pomere k našim možnostiam - Guardian napríklad menuje Slovensko ako krajinu, ktorá patrí tie, ktoré dávajú na pomoc najmenej. Väčšina našej pomoci, až 55 %, pri tom smeruje do Európy, ktorá je najbohatším svetovým kontinentom.

Slovensko samotné bolo členom Bezpečnostnej rady v rokoch 2006-2007, pričom Rade predsedalo vo februári 2007. Medzi priority Slovenska patrilo napr. aj nešírenie zbraní hromadného ničenia a riešenie situácie na Blízkom východe. Počas pôsobenia Slovenska bolo prijatých hneď niekoľko rezolúcií, ktoré sa týkali situácii v krajiných, z ktorých dnes pochádza množstvo utečencov.

Sýrska občianska vojna, trvajúca od 2011, vznikla ako výsledok arabskej jari v Sýrii, kde sa opozícia vzbúrila proti režimu Al-Asada. Podľa rôznych odhadov si táto vojna vyžiadala 200-300 tisíc životov, vyše 7 miliónov utečencov v rámci Sýrii a viac ako 4 milióny Sýrčanov utieklo z krajiny.

Dávať vinu za vývoj v Sýrii, Iraku, Afganistane a Lýbii Západu je len ťažko koherentne ospravedlniteľné. Reakcie západných krajín k týmto štyrom konfliktným situáciám sa totiž výrazne odlišujú - kým v Iraku a Afganistane Západ intervenoval a vyslal tam veľký počet svojich vojakov do rozsiahlej pozemnej operácii (z Iraku sa väčšina zahraničných vojakov stiahla v roku 2013), v Lýbii sa podieľali niektoré krajiny (nie len západné) na vzdušnej operácii a bombardovaní cieľov, bez vyslaných vojakov na území. V Sýrii Západ priamo neintervenoval, niektoré krajiny však podporujú umiernenú opozíciu voči sýrskemu režimu a Islamskému štátu. Rozdiely medzi situáciami v Iraku a Afganistane na jednej strane a Sýrii a Lýbii na strane druhej je evidentný aj z názvov vojenských konflitkov, kde pri druhej menovanej skupine hovoríme o občianskej vojne

V konečnom dôsledku teda Západ voči daným štyrom krajinám uplatnil rozličné politiky, ktoré pritom vo výsledku viedli k porovnateľnej výslednej situácii, ktorej jedným z výsledkov je veľký počet utečencov. Nedá sa preto úplne jednoducho povedať, že je západ zodpovedný za súčasný stav, nakoľko jeho reakcie boli vo všetkých prípadov odlišné.

Čo sa týka konkrétne situácie v Sýrii, v novembri 2012 Európska únia vyhlásila sýrsku opozíciu za legitímneho reprezentanta sýrskeho ľudu. Zahraničná politika EÚ pritom vyžaduje jednomyseľné stanovisko všetkých členov, preto Slovensko s týmto vyhlásením súhlasilo a postavilo sa teda na stranu sýrskej opozície proti režime Assáda. Neporadilo sa nám nájsť ani žiadne vyhlásenie slovenského oficiálneho predstavenie v období medzi zvýšením prílivom utečencov a začiatkom sýrskej občianskej vojny, v ktorom by kritizoval USA a ďalšie krajiny z intervenovania v Sýrii.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2015
success
error