DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Existuje konsenzus, že utečeneckú krízu vyriešime len tak, že stabilizujeme situáciu na Blízkom východe - to je koreň problému.

Argumentacný boj o uteceneckej kríze - 21.09.2015
Pravda

Je všeobecne akceptované, že zvýšený problém utečencov v Európe je dôsledkom bezpečnostnej a ekonomickej situácie v krajinách ako Sýria, Irak, Afganistan, Lýbia, či Eritrea. Je teda logické, že konečné riešenie utečeneckej krízy v Euróoe si vyžaduje riešenie týchto konflitkov. Napriek tomu, že je podstatne menej jasné, akým spôsobom tieto problémy riešiť hodnotíme tento argument ako pravdivý.

K stabilizácii situácie na Blízkom východe pomáha OSN napríklad zriadením misie pre Sýriu. Tá slúži na podporu ľudských práv a mieru v Sýrii. Avšak viacero štátov, z ktorých utečenci pochádzajú (Eritrea), sú autokratického režimu, takže aj pre medzinárodné organizácie (ako napríklad OSN) je veľmi ťažké v týchto miestach pomáhať.

Premiér Robert Fico v poslednom období hovorí dokonca o vojenskom riešení situácii na Blízkom východe a spomína aj účasť slovenských vojakov, techniky a ďalšej pomoc. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je opatrnejší a hovorí o politickom riešení s vojenským potenciálom. Pozícia premiéra Fica je pritom kritizovaná, v samotnom článku ju kritizuje napríklad bývalý český minister zahraničia Schwarzenberg, rovnako ju za len málo realistickú považuje bezpečnostný analytik a riaditeľ CENAA Róbert Ondrejcsák.

To, že stabilizovanie Blízkeho východu predstavuje riešenie krízy prezentuje napríklad Wall Street Journal, zároveň však hovorí, že by si to vyžadovalo vojenskú intervenciu. Stabilizáciu Blízkeho východu vníma ako jediný možný spôsob efektívneho riešenia utečeneckého problému britský premiér David Cameron. Riešenie situácie v Sýrii a tým aj utečeneckej krízy bolo jednou z hlavných tém v uplynulých dňoch v OSN, kde o rozličných spôsoboch riešení situácie hovorili napr. Barack Obama a Vladimír Putin.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2015
success
error