DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Aj my máme podiel na problémoch krajín, z ktorých utečenci utekajú - bojuje sa tam napríklad zbraňami vyrobenými na Slovensku.

Argumentacný boj o uteceneckej kríze - 21.09.2015
Pravda

O tom, že Islamský štát bojuje zo slovenskými obrnenými vozidlami a muníciou informoval v septembri DenníkN.


"Vojna s radikálmi z Islamského štátu sa Slovenska priamo týka nielen preto, že obrovská vlna utečencov z krajín postihnutých bojmi teraz mieri do Európskej únie. V boji proti nim sa bojuje aj so zbraňami zo Slovenska, predovšetkým vďaka vývozom zbraní aj munície pred rokom 1989. Tank, obrnený transportér či húfnica s dobrou údržbou vydrží desiatky rokov a počas vojny armády zo skladov vyťahujú a „oživujú“ aj kusy, ktoré boli na vyradenie, takže zrejme aj slovenskú techniku z 80. či dokonca 70. rokov."

"V sedemdesiatych rokoch sa od nás do Líbye vyviezlo takmer 1100 tankov T-55 a stroje tohto typu vo vojnou zmietanom štáte stále jazdia. V roku 2011 bojovali na strane Kaddáfího armády aj na strane povstalcov, ktorí jeho režim zvrhli. V krajine niekoľko týchto tankov ukoristil Islamský štát. Vyážali sa aj samohybné húfnice Dana. Po zvrhnutí Kaddáfího režimu sa objavili fotografie, ako niekoľko RM-70 a húfnic Dana stojí v opustenom, nestráženom sklade."

O predávaní slovenských zbraní do Líbye nájdeme zmienku aj v spisoch z roku 2004 vo WikiLeaks Slovensko. V spomínanom dokumente nájdeme mnoho zmienok o snahe predať slovenské zbrane : "Tretí možný predaj vojenskej výzbroje je do Líbye."

S informáciami, ktoré potvrdzujú možný výskyt zbraní vyvážaných zo SR prichádza aj ČTK "Radikáli z hnutia Islamský štát (IS), ktorí ovládajú značné územia v Sýrii a v Iraku, používajú pestrú zmes streliva vyrobeného v dvoch desiatkach krajín, a to vrátane Českej republiky a Slovenska." 

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2015
success
error