DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Koniec koncov tie správy o tom, že v Sýrii sa bojuje aj zbraňami, ktoré boli vyrobené na našom území, nám dáva časť zodpovednosti za tú situáciu, takže by sme mali pri tom pomôcť.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Slovensko naozaj vyrábalo zbrane a dodávalo ich do Sýrie, kde sa nimi teraz bojuje. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Tím poslanca Poliačika nás odkázal na príspevok Denníka N. Česko-Slovensko a neskôr aj samostatná Slovenská republika vyrábali a dodávali (.pdf, s.80) zbrane do Sýrie:

"Československo ako satelit Moskvy podporovalo v rôznych obdobiach režim irackého diktátora Saddáma Husajna aj líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a aj po roku 1989 vyvážalo zbrane do Sýrie."

Medzi tieto zbrane patria aj tanky T-72 vyrobené v Martine.

"Novšou históriou je export slovenských tankov T-72 do Sýrie. Aj tie vyrobili v Martine a režimu vtedajšieho prezidenta Hafíza Asada sme ich predali v rokoch 1991 až 1993 spolu 252, z toho už ako samostatný štát ich Slovensko predalo Sýrčanom 58."

Sýrska armáda má vo výzbroji aj obrnené vozidlá vyrobené v Detve.

"Bloger Vladimír Bednár, ktorý sa zaoberá vojenskou technikou, našiel na záberoch z bojov s islamistami ďalší slovenský výrobok – zdravotnícku verziu obrneného vozidla BMP-1, ktorú tiež vyrobili v Detve. Bola v službách vládnych vojsk."

V Sýrii sa ďalej bojuje samopalmi, guľometmi, obrnenými vozidlami a lietadlami vyrobenými v Česko-Slovensku.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error