DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

A nie že vy si jednoducho budete svoje mantinely tlačiť ďalej a za posledných 6 týždňov jednoducho zo Slovenska vyšlo jedno vágne vyhlásenie a pár kamiónov do Srbska.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Slovensko dlhodobo odmieta povinné kvóty a navrhuje iné riešenia. Taktiež poslalo do Srbska humanitárnu pomoc v hodnote 85 000 eur. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Od začiatku utečeneckej krízy slovenská vláda konzistentne odmieta povinné kvóty a navrhuje iné riešenia, napríklad vytvorenie tzv. hotspots a rozlíšenie utečencov a ekonomických migrantov. Slovensko sa taktiež zaviazalo dočasne prijať 500 utečencov z Rakúska a ponúklo prijať 200 kresťanských rodín zo Sýrie. Zatiaľ nikoho neprijalo.

Do Srbska poslalo Slovensko humanitárnu pomoc v hodnote viac ako 85 000 eur, ktorú si v Belehrade prevezmú zástupcovia srbského Červeného kríža v sobotu 12. septembra 2015.

"Zásielka pozostáva z humanitárneho materiálu ministerstva vnútra (14 paliet spacích vakov a prikrývok), ďalej oblečenia a obuvi pre dospelých a deti, ktoré darovala spoločnosť Tesco Stores SR, a. s., a zo sterilných zdravotníckych rukavíc od farmaceutickej spoločnosti B-Braun medical, s. r. o.," informoval tlačový odbor rezortu.

Pomoc bude distribuovaná do utečeneckého centra Preševo a tábora v Subotici, ktorý je na hranici s Maďarskom, približne 190 kilometrov na sever od Belehradu. Pripravujú sa aj ďalšie zásielky humanitárnej pomoci do Srbska.

Za vágny je podľa tímu poslanca Poliačika považovaný dokument návrh ďalšieho postupu Slovenskej republiky na riešenie migračnej krízy. Podľa vyjadrenia pre demagog.SK:

"Za vágne považujeme najmä tieto pasáže: V nadchádzajúcich rokovaniach na úrovni V4 i celej EÚ, SR bude vystupovať za presadenie komplexného prístupu, ktorý bude spájať okamžité, krátkodobé i strednodobé nástroje. - Vágne je stanovisko z toho dôvodu, že mu chýba akýkoľvek náznak, ako by riešenie malo vyzerať. Rovnaký popis by sa mohol uplatniť na akékoľvek riešenie, lebo každé
riešenie má byť komplexné, krátko, dlho a stredno dobé atď
."

Kroky navrhované v tomto dokumente ďalej hovoria o posilnení dialógu, hľadaní diplomatického riešenia, či spoločnej európskej politike. Konkrétnejšie kroky sa týkajú napríklad posilnenia politiky readmisií, dokument sa však nevenuje podrobnostiam navrhovaných riešení.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error