DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

... tu máme obrovské množstvo ľudí, ktorí nie sú ochotní pri vstupe do schengenského priestoru odovzdať odtlačky prstov a začať svoj azylový proces.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Je pravdou, že mnoho ľudí naruší svoj azylový proces odchodom do ďalších členských štátov. Podľa dostupných údajov väčšina z nich odtlačky prstov odovzdala a bola zaregistrovaná, časť z nich sa však registrácii snaží vyhnúť. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý.

Tím Martina Poliačika nám poskytol niekoľko zdrojov, z ktorých pri tomto tvrdení vychádzal.Článok Hospodárskych novín referuje ku skupine 250 utečencov, ktorým sa podarilo preraziť policajné zábrany a prejsť bez odovzdania odtlačkov prstov. V tom istom článku sa však ďalej opisuje registračný proces a uvádza sa, že "od začiatku tohto roka prekročilo ilegálne maďarské hranice 181.014 migrantov, prisťahovalecký úrad eviduje 166.465 žiadostí o štatút utečenca." Z toho vyplýva, že tieto osoby neodmietli registračný proces.

Poliačikov tím nás ďalej odkázal na vyjadrenie jedného utečenca, ktorý odmietol poskytnúť odtlačky prstov a na vyjadrenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, podľa ktorého migranti "nespolupracujú a odmietajú odovzdať odtlačky prstov." Článok ďalej uvádza, že množstvo z vyše 170 tisíc migrantov "sa snaží vyhnúť registračnej procedúre."

Aj ďalšie zdroje uvádzajú, že časť migrantov sa snaží vyhnúť registrácii v Maďarsku.

Podľa rozhovoru s maďarským veľvyslancom pri EÚ Petrom Gyorkosom na portály euObserver z júna v tej dobe väčšinu utečencov zaregistrovali:

"Do Maďarska prišlo tento rok 61 000 ľudí, oproti 47 000 v roku 2014. Väčšine odoberú otlačky a zaregistrujú ich, povedal Gyorkos. Ale potom odídu ďalej skôr ako je ich azylový proces ukončený. Keď ich chytia, najmä v Rakúsku a Nemecku, tak ich pošlú späť. Zo 60 000 registrovaných utečencov zostane v Maďarsku iba asi 3000."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error