DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Hudacký

KDH

A to je výzva možno pre pána ministra, čo, čo ďalej v podstate predovšetkým s elektrickou energiou na Slovensku, pretože my máme jednu z najvyšších (cien elektrickej energie, pozn.) v strednej Európe. Nehovoriac o tom porovnaní v podstate s ostatnými krajinami.

Hospodárska politika a nový minister - 15.06.2015
Zavádzajúce

Cena elektrickej energie pre domácnosti je na Slovensku vyššia než v Poľsku, Maďarsku a v Českej Republike. Definície regiónu strednej Európy sú síce rôzne, no možno povedať, že pri väčšine definícií platí, že Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou cenou elektrickej energie. Cena elektrickej energie na Slovensku však stále nedosahuje výšku cien v ostatných krajinách Európy. Tento výrok ako celok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Aj napriek nejednotnej definiícii "strednej Európy", mnoho zdrojov uvádza za jej krajiny z geografického hľadiska Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Českú Republiku, Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a Slovinsko.
Údaje z druhej polovice roku 2014 ukazujú, že celková suma (pozostávajúca zo základnej ceny, DPH a daní a odvodov iných než DPH), ktorú na Slovensku zaplatíme za jeden kWh je približne 0,152 eura. V Poľsku je táto suma nižšia - iba 0,141 eura, v ČR 0,127 eura a v Maďarsku 0,115 eura. V ostatných krajinách sú ceny vyššie než u nás, pričom v Nemecku dosahujú až dvojnásobok - takmer 0,30 eura za kWh. V Rakúsku je to približne 0,20 eura, a v Slovinsku približne 0,16 eura (viď. Graf 1). Táto štúdia je založená na "domácnostiach s priemernou spotrebou a to medzi 2500 kWh a 5000 kWh ročne."


Graf 1 - Ceny elektrickej energie pre domácnosti, druhá polovica 2014 (zdroj: Eurostat)

Švajčiarsko a Lichtenštajnsko, ktoré nie sú členmi EÚ, na tomto grafe chýbajú, no podľa štatistických údajov Alpiq Switzerland (poskytovateľa elektrickej energie a energetických služieb), priemerná cena za kWh bola pre Švajčiarske domácnosti v roku 2013 medzi 0,18 a 0,20 eura. Táto cena je priemerná preto, lebo "vo Švajčiarsku neexistuje žiadna štandardná cena elektrickej energie. Tá sa vždy líši podľa regiónu a kategórie užívateľa."
V prípade Lichtenštajnska sa uvádza jediný údaj a to 0,155 eura za kWh v roku 2014.

V prípade použitia geografickej definície strednej Európy by Slovensko nepatrilo medzi krajiny s najvyššou cenou elektrickej energie. 
Možno však použiť aj ekonomicko- politickú definíciu strednej Európy. 
Svetová banka napríklad používa označenie stredná Európa pre krajiny V4, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Slovinsko. V tomto prípade má Slovinsko vyššiu cenu elektrickej energie ako Slovensko.
Európska únia radí do regiónu strednej Európy vo svojich programoch tieto krajiny: Rakúsko, Česká republika, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Ukrajina. V tomto prípade majú Rakúsko, Nemecko, Taliansko a Slovinsko vyššiu cenu elektrickej energie ako Slovensko.
OECD definuje krajiny strednej a východnej Európy spoločne a to ako súbor týchto štátov: Albánsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva. Z týchto krajín má Slovensko druhú najvyššiu cenu elektrickej energie hneď po Slovinsku.
Vo všetkých týchto definíciách je zaradené Slovinsko, nemožno teda tvrdiť, že by malo Slovensko úplne najvyššiu cenu elektrickej energie, no patrí medzi krajiny s najvyššou cenou elektrickej energie. Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky má dokonca Slovensko najvyššiu cenu za elektrickú energiu. Časť výroku o strednej Európe by sa pri použití niektorých z týchto definícií dala označiť ako pravdivá, problém však nastáva pri porovnaní s ostatnými krajinami. 

Z celkového počtu 28 krajín EÚ, iba desať ich má ceny elektrickej energie nižšie než Slovensko. Tieto krajiny sú prevažne krajinami bývalého východného bloku, ku ktorým sa pridáva aj Malta. Nie je teda pravdou, že by Slovensko malo jednu z najvyšších cien elektrickej energie, či už v rámci strednej Európy alebo EÚ. 


Dátum zverejnenia analýzy: 15.06.2015
success
error