DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Reguláciou reexportu liekov sme zabránili situácii, ktorá nastala počas bývalej vlády, kedy chýbali onkologické lieky aj pre deti a štátna nemocnica práve s týmito liekmi obchodovala. Týmto praktikám sme legislatívne zamedzili.

Tri roky vlády Roberta Fica (100 opatrení) - 17.04.2015
Zavádzajúce

Nedostatok onkologických liekov vo viacerých nemocniciach na Slovensku bol medializovaný v januári 2012 a je tiež známy prípad obchodovania s onkologickými liekmi, ktoré mala vykonávať Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove v júni toho istého roku. Nie je však známa situácia, kedy by nemocnica obchodovala s onkologickými liekmi a súčasne by ich neposkytla svojim pacientom. Nový zákon z roku 2013 však rovnako nezabránil neevidovanému obchodovaniu s liekmi, keď sa vo februári 2015 vyskytol nedostatok očkovacích vakcín. Pre manipulujúce spojenie nedostatku onkologických liekov s obchodovaním nemocnice a tiež preto, že nový zákon predaju liečiv do zahraničia nezamedzil, výrok hodnotíme ako zavádzajúci. 

Legislatívna úprava zákona o liekoch č. 362/2011 nastala novelizáciou č. 459/2012 s účinnosťou od 2. januára 2013. Podľa článku na portáli epravo.sk sa novelou spresnili pravidlá monitorovania a schvaľovania vývozu liekov, zaviedli sa opatrenia proti falšovaniu liekov a definoval sa pojem farmaceutické spoločnosti v súvislosti s pravidlami v oblasti reklamy a distribúcie liekov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tak nadobudol väčšie právomoci, aj keď už od roku 2011 bol v zákone o liekoch sformulovaný § 19a, ods. 5, podľa ktorého Štátny ústav pre kontrolu liečiv „nepovolí vývoz humánneho lieku, ak je humánny liek nedostatkový v Slovenskej republike a vývoz humánneho lieku by ohrozil jeho dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike.“ (zákon č. 362/2011) Z uvedeného vyplýva, že Štátny ústav mohol reexportu nedostakových liekov zabrániť ešte pred novelizáciou zákona o liekoch.

Aj napriek novému zákonu sa na začiatku roka 2015 opäť objavil problém s dostupnosťou liekov, v tomto prípade očkovacích vakcín. Trend 11. februára informoval:

"Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ tvrdí, že ak nie je problém na strane farmafirmy, je pravdepodobné, že sa vakcína vyviezla. „Pokiaľ vám výrobca deklaruje, že doviezol na Slovensko dostatočné množstvo a ono niekde zo Slovenska zmizlo, tak je to jednoznačne reexport,“ uviedol. Potvrdzuje, že jeho kolegovia mali problém s dostupnosťou vakcíny, on osobne zaznamenal ťažkosti pri jej objednávaní pred mesiacom.


Nedostatok liekov spôsobený reexportom vzniká, keď lieky, resp. vakcíny z lekární skupujú distribučné spoločnosti a vyvážajú ich do zahraničia. Na Slovensku je podľa lekárnickej komory niekoľko stovák distribučných spoločností, pričom niektoré z nich sú založené výslovne za účelom skupovania liekov z lekární.

Distribučné spoločnosti majú povinnosť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlasovať, aké lieky chcú vyviezť, ich množstvo a do ktorej krajiny. Ústav môže vývoz zakázať. Najčastejšie sa lieky zo Slovenska vyvážajú do Českej republiky , Nemecka, Dánska a Holandska."

Podľa článku agentúry SITA z júna 2012 nemocnica J. A. Reimana v Prešove nakupovala onkologické lieky za účelom ich ďalšieho predaja distribútorom Medicopharm a Roncor. Vtedajšia ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská vyjadrila "silné obavy z toho, že (lieky, pozn. demagog.sk) boli použité na reexport,“ s tým, že ak by sa lieky opätovne predávali napríklad v Nemecku, distribučná spoločnosť by za ne získala až štvornásobne viac ako na Slovensku. V rovnakom období hlásilo nedostatok onkologických liekov viacero nemocníc na Slovensku (NsP L. Mikuláš, FNsP F. D. Roosevelta v B. Bystrici, Univerzitná nemocnica v Bratislave). 

Podľa monitoringu médií Slovenskej lekárskej komory bol v týchto prípadoch príčinou výpadok liekov na trhu, spôsobený dočasným zastavením ich výroby, resp. platobná neschopnosť niektorých nemocníc. Ďalšie zdroje (pravda, HN) uvádzajú ako dôvod zmenu financovania, ktorá nastala v roku 2010. Nenašli sme žiadny zdroj, ktorý by ako príčinu nedostatku onkologických liekov uvádzal obchodovanie nemocnice s týmito liekmi.


Dátum zverejnenia analýzy: 11.05.2015
success
error