DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Jedna firma (Railway Casted Components v Prakovciach, pozn.) ide o 200 ľudí a tá firma urobila zásadnú obchodnú chybu, že 100% svojej výroby viazala na ruský trh.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Neoveriteľné

Firma Railway Casted Components sídliaca v Prakovciach podľa dostupných mediálnych informácií plánuje prepustiť 200 zamestnancov. Fakt, že 100 % výroby je viazaný na Rusko sa nedá presne overiť. Denník N, Pravda, Korzár a aj vyjadrenie firmy tvrdia, že ide o výraznú väčšinu ich produkcie. Keďže všetky dostupné zdroje hovoria o tom, že len väčšina obchodu spoločnosti prebiehala s Ruskom, nie všetok, no nepodarilo sa nám nájsť zmienku o iných odberateľoch, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Podnik v Prakovciach podľa vyhlásenia firmy pôvodne zamestnával 375 zamestnancov. Prvým krokom v októbri 2014 bolo zníženie platov robotníkov a ďalších pracovníkov kvôli pozastaveniu výroby. Firma je výrobcom komponentov pre podvozky železničných vagónov. Hlavným odberateľom firmy bola Ruská federácia. Podľa vyjadrenia pre TASR:

"Hlavným produktovým radom spoločnosti RCC sú odliatky pozdĺžnikov a priečnikov pre podvozky určené na trh s rozchodom koľaje 1520 mm, teda najväčším odbytovým trhom je Ruská federácia.

Rozhodnutie manažmentu firmy o postupnom obmedzení výroby a prevádzky je zapríčinené nepriaznivou ekonomickou situáciou v Rusku. Výhradný obchodný partner a zároveň 50-% akcionár spoločnosti má finančné problémy súvisiace s dramatickým prepadom kurzu rubľa voči euru a ďalšími sankciami, ktoré boli prijaté Európskou úniou voči Rusku."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error