DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Ale napríklad sankcie týkajúce sa kľúčových osôb režimu ruského alebo v rámci Donbasu, tých jednotlivých predstaviteľov tej Novorossii, tak oni sa týkajú konkrétnych osôb. Že nemôžu vycestovať do západných krajín, nemôžu tam mať bankové kontá a tak ďalej.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Podľa Zoznamu (.pdf) osôb a subjektov, na ktorých sa vzťahujú obmedzujúce opatrenia EÚ v súvislosti s celistvosťou Ukrajiny z 15. marca 2015 je sankcionovaných 150 osôb a 39 subjektov, a to najmä z dôvodov narúšania teritoriálnej a politickej integrity a suverenity Ukrajiny, podieľaní sa na destabilizácii Ukrajiny a podpory akcií vedených v tomto duchu. Tieto osoby a subjekty boli potrestané zákazom vstupu na územie EÚ a zmrazením aktív. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Ako môžme vidieť v zozname (.pdf), sankcionovaných je niekoľko skupín osôb a subjektov. Okrem napríklad finančných a energetických ruských subjektov je to aj takzvaný Federálny štát Novoruska a Luhanská republika a osoby a subjekty s nimi spojené, ako aj Donbasská ľudová milícia (.pdf s. 11) a ďalšie separatistické ukrajinské skupiny a ich predstavitelia. Taktiež sú tu významný ruský predstavitelia vlády a armády ako napríklad Oleg Belavecnev, člen ruskej bezpečnostnej rady, či zástupca ministra obrany Arkadii Bakchin (s.22). Z predstaviteľov Donbasu uvedených na zozname môžme spomenúť jedného z jeho vodcov, Tsyplakova Gennadevicha (s.24).

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error