DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Môže to znamenať a nebude to prvý prípad, keď nejaký tip sankcií sa stal proste permanentným. To sa týkalo napríklad dlhodobo Iránu a aj ďalších krajín. To sa týka Severnej Kórei.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

V prípade Iránu a Severnej Kórei existuje viacero organizácií a štátov, ktoré proti nim zaviedli veľké množstvo sankcií. Predpokladajme, že poslanec Šebej mal na mysli sankcie od ktorejkoľvek z týchto organizácií. Viacero z týchto sankcií možno označiť  za permanentné, respektíve vydané na dobu neurčitú. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V prípade Iránu a reštriktívnych opatrení zo strany Organizácie spojených národov boli prvé sankcie zavedené  v roku 2006. Bezpečnostná rada OSN vtedy svojou rezolúciou vyzvala štáty OSN, aby sa vyvarovali transferu materiálu, technológií alebo akýchkoľvek iných vecí, ktoré by mohli prispieť k aktivitám Iránu v súvislosti s jadrovým programom a vývojom balistických striel. Dátum ukončenia týchto sankcií rezolúcia neuvádza, no z textu implicitne vyplýva, že by k zrušeniu pravdepodobne došlo po uzavretí dohody s Iránom o ukončení a neobnovení jadrového programu. Nasledovali ďalšie dve rezolúcie, v ktorých sa rozširovalo embargo, zaviedol sa zákaz importu a expertu spomínaných technológií z Iránu a do Iránu a tiež bolo zavedené embargo na zbrane a vojnový materiál. V roku 2008 a 2010 došlo k ďalším rozšíreniam embarga. 


OSN vytvára v prípadoch zavedenia sankcií voči nejakému štátu špeciálnu sankčnú komisiu. Stránka sankčnej komisie 1737 (Irán) neuvádza žiadny dohodnutý dátum ukončenia svojho pôsobenia. Možno teda usúdiť, že sankcie platia na dobu neurčitú. Na porovnanie možno použiť webovú stránku sankčnej komisie pre Pobrežie Slonoviny, kde je presne uvedený predpokladaný koniec pôsobnosti danej komisie aj sankcií.
Podobným prípadom sú aj sankcie voči Severnej Kórei, dôvodom na ne bolo počínanie si severokórejského nedemokratického režimu. Zo všetkých môžme spomenúť napríklad sankcie zo strany OSN. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 1718 z roku 2006 zaviedla voči Severnej Kórei embargo na export a import zbraní, citlivých technológií a luxusného tovaru. Toto embargo bolo postupne doplňované, rozširované.
Takisto ani webová stránka špeciálnej komisie zaoberajúcej sa sankciami voči Severnej Kórei neuvádza dátum ukončenia svojho pôsobenia.

Históriu sankcií voči Iránu a Severnej Kórei, prehľad ich dôvodov a cieľov prehľadne uvádza napríklad analýza autorov z Federácie amerických vedcov.
Ďalším príkladom dlhodobého embarga voči štátu je napríklad embargo na export zbraní do Čínskej ľudovej republiky(.pdf., s.13), ktoré zaviedla EÚ (vtedajšie ES) už v roku 1989 po masakri na námestí Tchien-an-men. Permanentné sankcie sú tiež zavedené Organizáciou spojených národov voči členom hnutia Al-Káida

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error