DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

...napríklad nedávno pred pár dňami bol zverejnený rozhovor Igora Strelkova, to je muž z ruských spravodajských a vojenských služieb, ktorý bojoval v Čečensku a v Srbsku a organizoval napríklad tú anexiu Krymu a bol jeden z veliteľov, ktorý štartovali tú celú akože proruských rebelov v Donbase. On hovoril, že sa prerátali, že si mysleli, že obsadia východ Ukrajiny Rusi veľmi ľahko.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Zavádzajúce

Igor Strelkov je bývalý dôstojník ruskej tajnej služby. V novembri 2014 Strelkov v rozhovore pre ruské noviny Zavtra vyhlásil, že spolu so svojou jednotkou vstúpil do východnej Ukrajiny, a pomohol začať konflikt. Strelkov v rozhovore ďalej prezentoval svoje očakávania, podľa ktorých mohla Ruská federácia zopakovať úspech anexie Krymu, ak by konala inak. Šebej tvrdí, že Strelkov usudzoval, že sa ruská strana pri vstupe do konfliktu prerátala, a očakávala ľahké obsadenie Ukrajiny. Nakoľko však podľa dostupných zdrojov Strelkov neprehlásil, že by sa pri vstupe do Ukrajiny prerátali alebo očakávali ľahké obsadenie, ale vyjadruje, že s inou stratégiou mohlo dojsť k ľahkému obsadeniu, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.


Igor Girkin známy pod prezývkou Strelkov sa v rozhovore z novembra 2014 vyjadril nasledovne:

"Spočiatku som očakával, že sa zopakuje krymský scénár. Rusko vstúpi. To by bol najlepší scénár. A obyvateľstvo to chcelo. Nikto nechcel bojovať za Luhanskú a Donetskú republiku. Pôvodne bol každý za Rusko."

Posledný Strelkovov rozhovor pre nemecký týždenník Der Spiegel vyšiel v marci 2015. Igor Strelkov v ňom opäť potvrdil svoju zodpovednosť za konflikt na Ukrajine, a zopakoval, že pôvodne nikto z miestnych na území Donetska nemal záujem bojovať. Nevyjadruje sa však už k pôvodným očakávaniam seba, ruských jednotiek ani Ruskej federácie od zapojenia sa do ukrajinského konfliktu.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error