DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Miškov

SKOK!

Pán Blaha, viete o tom, že v Taliansku tento zákon presadila sociálna demokracia? Viete o tom, že v Taliansku majú odluku politických strán od štátu?

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Pravda

Miškov hovorí o bývalej talianskej vláde, ktorá naozaj aj bola, ako upozornil, sociálno-demokratická a na ktorej čele bol premiér Enrico Letta. Talianskemu premiérovi sa zákon o zmene financovania politických strán podarilo presadiť aj napriek svojmu krátkemu pôsobeniu. Výrok Juraja Miškova hodnotíme preto ako pravdivý.

Taliansky parlament tento zákon schválil v decembri roku 2013. Ide v ňom o trojročné, postupné znižovanie množstva peňazí na financovanie politických strán, zakončené v roku 2017 jeho úplným zrušením.

Na základe vládou schváleného dekrétu sa suma 91 miliónov eur vyčlenená na financovanie strán v roku 2013 zníži o 25 percent.
Štátna podpora sa v ďalších rokoch bude postupne znižovať, až do jej úplného zrušenia v roku 2017.
Politické strany sa budú musieť spoliehať len na sponzorské príspevky, ktoré bude možné odpočítať zo daňového základu.
Maximálna výška takýchto príspevkov bola stanovená na 300-tisíc eur v prípade jednotlivcov a 200-tisíc eur v prípade firiem a iných darcov.


Informáciu 13. decembra 2013 priniesla aj nemecká tlačová agentúra DPA v článkoch denníka Der Tagesspiegel a týždenníka Der Spiegel.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error