DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

My sme v roku 2009, prvá Ficova vláda slávnostne prijala už raz zákon o odbornom vzdelávaní. Keď si pozriete tlačovú správu, budete mať úplné déja vu, len tam nebude sedieť pán minister Draxler, ale pán minister Mikolaj. Tie isté veci hovoril, budú si môcť privyrobiť, spolupráca, nikto nenamietal proti tomu, dokonca aj daňové úľavy tam mali byť, všetko to tam bolo a za päť rokov, za šesť sa nič nestalo, nič reálne sa nestalo okrem pár maličkých pilotov.

Budúcnost odborného vzdelávania - 02.03.2015
Pravda

Zákon o odbornom vzdelávaní vstúpil do platnosti v roku 2009. Následne vzniklo aj niekoľko programov spolupráce medzi podnikmi a odbornými školami. Celkovo však nevznikla široká podpora pre tento systém, čo je aj jedným z dôvodov (.rtf) súčasnej novely. Predstavitelia zamestnávateľov systém označili za problematický a nefunkčný. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Minister školstva Ján Mikolaj v roku 2009 naozaj pracoval na podobnom zákone o odbornom vzdelávaní. Bol to konkrétne Zákon č.184/2009 Z. z. V zákone z roku 2009 sa okrem iného spomína aj spolupráca medzi štátom a zamestnávateľom (§5), odmeny pre žiakov (§12) a spomínajú sa aj daňové úľavy pre zamestnávateľa. Nový návrh zákona ponúka podobné výhody pre študentov aj zamestnávateľov. Či už sú to daňové výhody, odmieňanie študentov alebo užšia spoluprácu medzi ministerstvom a školami (resp. zamestnávateľmi).  Nová podoba zákona (.rtf) by mala mať širšiu podporu združení zamestnávateľov. Podľa dôvodovej správy:

"Napriek tomu, že zákon o odbornom vzdelávaní a príprave vytvoril mechanizmy vytvárajúce predpoklady pre vstup zamestnávateľov do odborného vzdelávania a prípravy, zamestnávatelia stále nie sú dostatočne motivovaní pre vstup do tohto procesu.
Hlavným cieľom súčasnej právnej úpravy bolo motivovať zamestnávateľov, aby vstúpili do procesu odborného vzdelávania a prípravy. Na dosiahnutie tohto účelu sú vytvorené dva motivačné predpoklady. Prvým je ten, aby príprava na povolanie prebiehala v súlade s požiadavkami a potrebami zamestnávateľov. Druhou, nie menej podstatnou motiváciou pre zamestnávateľa vstúpiť do odborného vzdelávania a prípravy, sú daňové stimuly."

K stavu fungujúcemu od roku 2009 sa v nedeľnej relácii vyjadrili aj predstavitelia zamestnávateľov. Podľa Tibora Gregora, výkonného riaditeľa Klubu 500:

"Klub 500 má taký názor, že súčasný systém riadenia stredného odborného školstva, ktorý funguje 5 rokov od roku 2009, kde veľká časť kompetencií bola prenesená na stavovské a profesné organizácie, nie je funkčná."

Július Hron, koordinátor zamestnávateľov v Rade vlády pre odborné vzdelávanie uviedol:

"v roku 2009 nás oslovilo ministerstvo a rozdelilo nám všetky štúdie na učebné odbory, aby sme sa o ne starali. A jedno čo bol problém, že sme nedostali profesionálne prostredie k tomu, aby sme sa mohli o tieto študijné, učebné odbory starať."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.03.2015
success
error