DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Tie (poľnohospodárske a stavebné učilištia, pozn.) dostanú dvakrát toľko peňazí na žiaka ako gymnáziá a napriek tomu neposkytujú nejakú super kvalitnú výuku a nezamestnanosť ich absolventov je 40 - 50 %.

Budúcnost odborného vzdelávania - 02.03.2015
Nepravda

Príspevky na študentov stredných odborných škôl závisia od študijných programov, ktoré sú rozdelené do viacerých kategórií. Programy spojené s poľnohospodárstvom a stavebníctvom ktoré spomína Beblavý sú zaradené do kategórie 11. Vo výroku Beblavý neuvádza, či myslí príspevky na mzdu, prevádzku alebo celkovo. Ako môžme vidieť v tabuľke nižšie, pri mzdovom normatíve by sa dalo hovoriť o dvojnásobku príspevkov na žiaka pre odborné školy. Pri celkovom, prevádzkovom normatíve, a pri zohľadnení KKŠ (koeficient kvalifikačnej štruktúry), ktorý zohľadňuje vyššiu kvalifikáciu vyučujúcich to však neplatí. Nezamestnanosť absolventov stavebných učilíšť bola k septembru 2014 podľa Centra vedecko-technických informácií SR 22,4 %. Pre poľnohospodárske učilištia to bolo 15,5 %. Jedná sa o nezamestnanosť absolventov z rokov 2013 a 2014. Výrok ako celok hodnotíme ako nepravdivý.




Stredné odborné školy sú na Slovensku rozdelené do 15 kategórii, ktoré sú financované podľa zákona č. 597/2003 Z.z. Pri gymnáziách je príspevok rozdielny pre 8-ročné, bežné a športové gymnáziá. 

Nezamestnanosť absolventov gymnázií bola v Septembri 2014 len 5,7 %. Podľa INEKO sa priemerná nezamestnanosť absolventov Stredných odborných škôl pohybuje v rozmedzí 20,9 % až 22,4 %.

Prehľad kódov študijných programov je dostupný tu (.xls).

Dátum zverejnenia analýzy: 01.03.2015
success
error