DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Musím potvrdiť, že od roku 2006 som mal možnosť z takej alebo onakej pozície byť na takýchto rokovaniach. Nevidel som za to obdobie 8 rokov väčšiu jednotu mojich kolegov a všetkých národných krajín, ktoré všetci jednoznačne odmietli, odmietli akýkoľvek odpis nominálneho dlhu.

Grécko po volbách a danová prognóza - 16.02.2015
Pravda

Peter Kažimír mal počas svojho pôsobenia na Ministerstve financií od roku 2006 príležitosť zúčastňovať sa rôznych rokovaní, pričom od posledných parlamentných volieb v Grécku sa nenašla krajina eurozóny podporujúca odpustenie Gréckeho dlhu. Preto tento výrok považujeme za pravdivý.  

Predtým, ako sa stal v roku 2012 ministrom financií, bol Peter Kažimír štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR (2006-2010) a podpredsedom Výboru pre financie a rozpočet (2010-2012). 
V rámci medzinárodného záchranného programu, ktorý bol na žiadosť Grécka spustený po tom, čo sa v máji 2010 ocitlo pred štátnym bankrotom, dostala krajina od Európskej centrálnej banky (ECB), Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu (MMF) pôžičku 240 miliárd eur pod podmienkou štrukturálnych reforiem. 

Až do januárových volieb Grécka vláda plnila pravidlá, ku ktorým sa prijatím pôžičky zaviazala. Debaty o odpustení či reštrukturalizácii dlhu začali až víťazstvom strany Syriza, ktorej predseda Alexis Tsipras odmietol pokračovať v nepopulárnych reformách.

Kým ešte v roku 2012 časť nemeckých koaličných poslancov pripúšťala odpis časti gréckeho dlhu, dnes sa o tejto možnosti hovorí len málo. Krajiny, ktoré sa na ručení Gréckeho dlhu podieľajú najväčšmi- Nemecko a Francúzsko, už odpisovanie rezolútne odmietli. 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.02.2015
success
error