DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Dnes bezhlavo západné štáty, ktoré ich, naozaj ovplyvňujú aj našu legislatívu, prijímajú a otvárajú znova otázky, ako som povedal, výchovy detí a ďalších vecí a my budeme skôr či neskôr konfrontovaní s tým, že budeme musieť priznávať práva týmto homosexuálnym párom. Tak ako to je v Čechách.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný, keďže sa nám nepodarilo nájsť nijaké legislatívne návrhy, či smernice EÚ, ktoré by sa venovali danej problematike. Čo sa však Českej republiky týka, tak nie je pravdou, že si homosexuáli môžu adoptovať dieťa.

V Českej republike je už od roku 2006 účinný zákon o registrovanom partnerstve, pričom tento zákon vylučuje možnú adopciu detí. Od roku 2013 sa uskutočnilo niekoľko pokusov o novelizáciu zákona, ktorý by umožnil adoptovanie detí partnerov (nie detí z detských domovov). Posledný návrh zákona bude v najbližšej dobe prerokovaný v Poslaneckej snemovni.

Za registrované partnerstvo v Českej republike začalo bojovať Združenie organizácií homosexuálnych občanov (SOHO) ešte na začiatku 90. rokov. Prvé odmietnutie zákona prišlo v roku 1995. Tretí poslanecký návrh neprešiel o desať rokov neskôr už len o jeden hlas, okamžite však poslanci pripravili ďalšie návrhy. Na začiatku roka sa za inštitút postavilo 500 osobností. Senát nakoniec zákon schválil na prvý raz, no vzápätí ho vetoval vtedajší prezident Václav Klaus. Za jeho krok sa postavili konzervatívci, hlavne z katolíckej verejnosti. Ešte v marci toho istého roku poslanci prelomili Klausovo veto, zákon mohol vstúpiť do platnosti v júni 2006, čo sa aj uskutočnilo. Zákon však vylučuje adopciu detí.

V Českej republike bola najmä od roku 2013 iniciatíva na novelu zákona, ktorá by umožnila registrovaným partnerom adoptovať deti. Posledným takýmto návrhom bol vládny návrh zákona, pod ktorý sa podpísalo 25 poslancov zo strany ANO, TOP 09, ČSSD, KSČM, ÚSVIT, ODS. Návrh zákona jednoznačne odmietli podporiť ľudovci. Nakoniec sa však ministri nedokázali dohodnúť a k návrhu zákona nepripojili žiadne stanovisko. Táto novela zahŕňa len možnosť adoptovať deti partnerov, nie deti z detských domovov. V súčasnosti je návrh zákona v Poslaneckej snemovni.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error