DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...a preto som aj ja opakovane hovoril o niektorých opatreniach, ktoré už západná civilizácia zavádzajú, ako bolo zákaz výstavby minaretov, burky a ďalšie veci.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Pravda

Je pravdou, že v západných krajinách (Francúzsko, Belgicko a Holandsko) je zákaz nosenia burky na verejnosti a vo Švajčiarsku sa referendom schválil zákaz výstavby minaretov. Výrok Andreja Danka hodnotíme ako pravdivý.

Francúzsko bolo prvou európskou krajinou, ktorá zaviedla zákaz nosenia islamskej burky, či nikábu na verejnosti. Za jeho porušenie polícia už postihla desiatky žien, ani jeden prípad sa však nedostal pred súd. Už v roku 2004 zakázalo Francúzsko nosenie buriek na štátnych školách a od 11. apríla 2011 je v účinnosti zákon, ktorý zakazuje úplné zahalenie tváre na verejnosti. Za neuposlúchnutie zákazu musia ženy zaplatiť 150-eurovú pokutu a zúčastniť sa na reedukačných kurzoch.

SITA, 11. apríla 2011:
"V prípade jeho porušenia budú musieť ženy absolvovať špeciálny polročný "kurz", ktorý ich naučí "hodnotám francúzskeho občianstva", prípadne zaplatia pokutu 150 eur. Muž, ktorý ženu núti obliekať si na verejnosti burku alebo nikáb, môže ísť do väzenia a bude musieť zaplatiť pokutu až do výšky 30 000 eur. Zákon sa týka všetkých verejných priestorov vrátane škôl, kín, reštaurácií či obchodov. Vo Francúzsku žije najmenej 5 miliónov moslimov, čo je najviac v západnej Európe."

Druhá európska krajina, ktorá zakázala nosenie moslimských buriek a nikábov, bolo Belgicko. Predpokladá sa, že v Belgicku nosí nikáb (šatka odhaľujúca na tvári len oči) a burku (šatka zahaľujúca celú tvár) len okolo 270 žien. Osobám, ktoré ho nebudú rešpektovať, hrozí pokuta 137,5 eura a sedemdňové väzenie.

Holandská vláda takisto schválila návrh zákona, ktorý zakazuje verejné nosenie islamských buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, napríklad lyžiarskych masiek.

TASR, 27. januára 2012:
"Podľa agentúry AP bude mať tento krok do značnej miery len symbolický význam. Podľa odhadov žije totiž v Holandsku len zhruba 300 žien, ktoré nosia burky, a tie sa len zriedka objavia na verejnosti."

V roku 2009 sa vo Švajčiarsku konalo referendum, pričom väčšina Švajčiarov sa vyjadrila za zákaz výstavby ďalších minaretov. Veže mešít, ktoré už v krajine stoja, však môžu zostať na svojom mieste.

Reuters, 30. novembra 2009:
"V sedemmiliónovom Švajčiarsku žije približne 400-tisíc moslimov. Väčšina z nich pochádza z Turecka, Albánska a Bosny. V krajine sú stovky mešít, no len štyri majú minarety. Je však zakázané používať ich na muezínske zvolávanie k modlitbám."

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error