DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jiří Hromada

Nestraníci

Ja som si nikde neprečítal, že by niekde boli nejaké zbytočné problémy s tým, keď sa na úradoch dvojice rovnakého pohlavia zaregistrovávali, dokonca boli krásne aktivity na hrade Karlštejn, alebo na pražskej radnici.

Debata o referende - 26.01.2015
Pravda

Od 1. júla 2006 je v Českej republike platný zákon o registrovanom partnerstve. Podľa štatistík českých matričných úradov je dokonca takéto registrované partnerstvo homosexuálov stálejšie než manželstvo. Podľa portálu TASR nie sú nezvyčajné ani obrady gayov či lesbičiek na hrade Karlštejn. Túto možnosť už využili mnohé známe české páry. 3. júla 2006 na tomto mieste uzavreli registrované partnerstvo po 20 rokoch český pár Pavel Vítek a Janis Sidovský. Na pražskej radnici taktiež prebiehajú registrované partnerstvá. Problémom bola slabá pripravenosť na implementáciu zákona, avšak Demagog.SK nezistil žiadne ďalšie vážne problémy na úradoch. Na základe dostupných informácií výrok hodnotíme ako pravdivý.

TASR, 25. októbra 2012:

"Registrované partnerstvo homosexuálnych dvojíc sa v Česku ukazuje ako trvalejší zväzok než tradičné manželstvo muža a ženy. Za šesť rokov platnosti zákona o registrovanom partnerstve sa "rozvodovosť" gejov a lesbičiek pohybuje na polovičnej úrovni oproti heterosexuálnym párom. Vyplýva to zo štatistík českých matričných úradov."

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error