DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

A musím povedať, že naozaj islam prostredníctvom svojho trestného práva šaríja pozná strašne veľa prvkov, ktoré sú pre nás neprijateľné, extrémne a pozná aj trest smrti za urážku a pozná trest smrti aj napríklad za homosexualitu, o ktorej sa budeme ďalej baviť.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Nepravda

Niektoré z interpretácií šaríje skutočne hovoria o trestaní nevery, homosexuality, či urážaní boha smrťou, väčšina štátov s prevahou moslimského obyvateľstva však takúto interpretáciu islamu a šaríje neuznáva. Taktiež možno nájsť odkazy k extrémnym trestom aj v kresťanskej kultúre, aj keď v súčasnej dobe nie sú praktizované žiadnym štátom. Danko taktiež nesprávne definuje šaríju ako trestné právo islamu. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Šaríja nie je pevne daný text ani právny systém, a nie je to ani trestné právo, ako uvádza Danko. Podľa základnej definície sa jedná (.pdf) o náboženské právo pokrývajúce občianske aj trestné otázky, ale niekedy je šaríja vnímaná skôr ako súbor odporučení pre moslimov alebo súbor učení o základných moslimských textoch. Šaríja vychádza v prvom rade z koránu a zo sún (prorokových učení), ale môžu sem byť zahrnuté aj ďalšie texty. Pramene zahrnuté do šárije, jej účel a interpretácie sa značne líšia v jednotlivých moslimských štátoch, prúdoch a komunitách. Niektoré z týchto interpretácií môžu (.pdf, s. 17) trestať neveru, homosexualitu alebo urážanie boha smrťou.

Krajín, kde je islam väčšinovým náboženstvom je v súčasnej dobe 49 (.pdf, s 155). Z nich väčšina nepraktikuje formu šaríje, ktorá by viedla k extrémnym trestom, ktoré spomína Danko. Nižšie môžme vidieť prehľad krajín, ktoré podľa správy OSN o trestoch smrti (.doc) majú zákony umožňujúce udeľovať tresty smrti za konsenzuálne sexuálne akty, zmenu náboženstva alebo urážanie náboženstva, a aktívne tieto zákony presadzujú.

Štáty s trestom smrti za neveru, homosexualitu, zmenu náboženstva a urážku náboženstva:

Štáty s trestom smrti za konsenzuálne sexuálne akty (nevera a homosexualitaŠtáty s trestom smrti za zmenu náboženstvaŠtáty s trestom smrti za urážku náboženstva
Afganistan, Brunej, Irán, Mauritánia, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia, Somálsko, Sudán, JemenAfganistan, Irán, Malajzia, Maledivy, Mauritánia, Nigéria, Katar, Saudská Arábia, Somálsko, Sudán, Spojené Arabské Emiráty, JemenAfganistan, Brunej,Irán, Pakistan, Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty

Zdroj: OSN

Poslednou krajinou, ktorá sa snažila o zavedenie trestu smrti pre homosexuálov, je Uganda, kde bol minulý rok prijatý zákon, na základe ktorého môže byť homosexualita trestaná až doživotným väzením. Trest smrti bol napokon z návrhu vypustený. Uganda je pritom podľa posledného sčítania ľudu prevažne kresťanskou krajinou, moslimovia tu tvoria približne 12 % menšinu. Zákon proti homosexualite tu bol presadzovaný najmä kresťanskými skupinami.

Trest smrti nie je videný ako neprijateľný ani v kresťanstve. Podľa Starého zákona môže byť smrť za určitých okolností adekvátnym trestom za vraždu ale napríklad aj incest, neveru, bestialitu, uctievanie idolov, znevažovanie boha, znevažovanie rodičov, otroctvo či mágiu. Konkrétne k nevere Lv 20:10 (.pdf, s. 119) hovorí:  "Kto bude súložiť s vydatou ženou, s manželkou svojho blížneho, tak cudzoložník ako cudzoložnica musia zomrieť." Podobne sa Biblia stavia aj k mužskej homosexualite Lv 20:13 (.pdf, s. 19): "Kto by spal s mužom tak, ako sa obcuje so ženou, obaja spáchali ohavnosť, musia zomrieť, ich krv bude na nich." Treba však poznamenať, že postoj (.pdf) kresťanov k trestu smrti sa podobne ako u moslimov naprieč spektrom značne líši od úplného odmietania cez uznanie v určitých prípadoch až ku interpretácii blízkej zneniu svätého písma.
  

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error