DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Napriek tomu, že niektorí ľudia v demokraciách zlyhávajú, môžem uviesť konkrétny príklad, ako súčasného riaditeľa Slovenskej televízie, ktorý blokuje diskusiu o európskych voľbách, diskusiu k tak závažnej veci, ako je napríklad predmetné referendum a vracia Slovenskú televíziu do čias predrevolučných.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Nepravda

Slovenská národná strana už v minulosti vyjadrila kritiku v súvislosti s RTVS, ktorá si podľa nej neplní povinnosť verejnoprávnosti, avšak v rámci týchto prípadov je postup RTVS podľa viacerých zdrojov opodstatnený a v poriadku. V tomto prípade hodnotíme výrok ako nepravdivý. 

Po zverejnení nízkej 13 % volebnej účasti viacero politikov podobne ako A. Danko konštatovalo, že jednou z príčin bolo aj nedostatočné mediálne informovanie o európskych témach, a to nielen v období priamo pred hlasovaním, ale aj v priebehu volebného obdobia. 

Podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku sa však konkrétna kritika informovania RTVS pred eurovoľbami týkala toho, že diskusie kandidátov do EP prebehli v poobednom čase, a nie večer v prime time."Očakávanie bolo večer, ale to nebolo možné. Ak by mali byť diskusie, musia byť v rovnakom čase u všetkých kandidátov, a vo večernom čase bol hokej," vysvetlil. "Divák by asi povedal jasné nie, keby sme namiesto hokeja dali diskusie politikov a kandidátov," zdôraznil Mika.

Okrem toho RTVS  v rozhlasovom a televíznom vysielaní podrobne informovala o dianí v Európskej únii aj prostredníctvom svojho korešpondenta v Bruseli.  "V rámci informovania o dianí v EÚ sme zaradili aj viaceré mimoriadne relácie a seriály. Navyše sme 15. mája odvysielali ako jediné médiá na Slovensku diskusiu európskych lídrov v prime time na Jednotke, ale aj na Rádiu Slovensko naživo. Odvysielali sme aj slávnostný galavečer k výročiu vstupu Slovenska do EÚ," dodal s tým, že RTVS organizovala i volebné štúdio, v ktorom naživo priniesla vyhlásenie oficiálnych výsledkov volieb do EP na Slovensku. Rada RTVS  navyše uznesením vyslovila spokojnosť s rozsahom a charakterom vysielania RTVS v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, ako aj dodržiavaním princípov nestrannosti a objektivity v intenciách príslušných zákonných noriem.Taktiež RTVS má k dispozícii rozpis relácií (.pdf) týkajúcich sa volieb do EP 2014, ako aj pravidlá volebného vysielania RTVS pre voľby do EP v roku 2014, ktoré potvrdzujú jej postup.  

V súvislosti s referendom zastáva RTVS postoj, ktorý ma dve polohy. Prvá vychádza z toho, že zákon o referende vôbec nehovorí o kampani a ani politickej reklame. Druhá je založená na tom, že RTVS pred politickou reklamou, ak ju zákon vyslovene neprikazuje, uprednostňuje poskytnutie vysielacieho času v spravodajstve a publicistike. Navyše generálny riaditeľ V. Mika tvrdí, že Aliancia za rodinu do dátumu 22. januára 2015 neoslovila RTVS so žiadosťou o vysielanie spotov k referendu, konkrétne uvádza:"Nedostali sme ani požiadavku, ani objednávku na takýto spot a dokonca ani požiadavku na posúdenie tohto spotu.“ 

Správa TASR taktiež uvádza stanovisko a vysvetlenie riaditeľa RTVS k odvysielaniu spotu Aliancie za rodinu, v ktorom generálny riaditeľ členom rady vysvetlil, že doteraz nedostali požiadavku ani objednávku na vysielanie spotu, takže zatiaľ nemali o čom rozhodovať.V stanovisku podľa neho vyjadrila rada iba formálny postoj, že takýto typ reklamy je v rozpore s ich vnútorným predpisom. Tiež systémový postoj, ako sa RTVS správa pred voľbami a referendami. Ten je taký, že telerozhlas sa všeobecne vyhýba vysielaniu politickej reklamy. 
„RTVS v minulom roku v prezidentských, európskych aj v komunálnych voľbách mala zákonnú povinnosť poskytnúť vysielací čas. Poskytli sme ho, nie však formou reklamy, ale formou vysielania relácií. Keby sme teraz prijali rozhodnutie, že odvysielame reklamu, keď ju vysielať nemusíme, porušili by sme všetko, čo sme doteraz dodržiavali,“ objasnil Mika.


Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error